Piatok, 7. máj 2021
Oblačno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Robotníci vo výrobe by nemali nosiť respirátory FFP2, upozorňuje asociácia a žiada od vlády úpravu pravidiel

 Webnoviny  12. marec 2021  64
Robotníci vo výrobe by nemali nosiť respirátory FFP2, upozorňuje asociácia a žiada od vlády úpravu pravidiel

12.3.2021 (Webnoviny.sk) - Asociácia priemyselných zväzov nepovažuje povinné nosenie respirátorov FFP2 pracovníkmi vo výrobe, kde vynakladajú vysokú fyzickú aktivitu bez možnosti jej prerušenia mimo oficiálnej prestávky, za správne. Najväčšie obavy pri nosení respirátorov pramenia z rizika vyvolania nevoľnosti, iných zdravotných problémov či zníženia pozornosti pri práci pre sťažené dýchanie.

Viac o téme: Koronavírus


Ako upozornil generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov Andrej Lasz, niektoré firmy, ktoré respirátory zaviedli do praxe iniciatívne už skôr, svoje rozhodnutie už prehodnotili.

Dobrý úmysel spôsobí opak


Asociácia rešpektuje a podporuje nutnosť dodržiavania prísnych protiepidemiologických opatrení v podnikoch s cieľom zabezpečiť maximálnu ochranu zdravia a bezpečnosti zamestnancov. Na strane druhej však žiada od vlády prehodnotenie nutnosti nosenia respirátorov od 15. marca.

Hrozí, že pracovníci budú hľadať spôsoby, ako si cez respirátor zabezpečiť ľahšie dýchanie. „Budú ho preto nosiť nesprávne či prerušovane. Paradoxne tak môže dobrý úmysel vyššej ochrany spôsobiť pravý opak,“ dodáva generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula.

Matovičovi poslali list


Zväz sa už obrátil listom na predsedu vlády Igora Matoviča, pričom apeluje na úpravu pravidiel tak, aby zohľadňovali individuálne aspekty jednotlivých segmentov.

Navrhuje a žiada, aby v prípade priemyselnej výroby bolo možné respirátor nahradiť, a to napríklad chirurgickým rúškom, ktoré má podobnú materiálovú skladbu a je porovnateľne účinné ako respirátor FFP2. Zároveň pripomína, že epidemická situácia v priemyselných fabrikách je naďalej priaznivá a vírus sa tam nešíri. Navyše čísla pozitívnych sú pri pravidelnom testovaní dlhodobo nízke.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, COVID-19, Koronavírus, respirátory FFP2
Zdroj: Webnoviny.sk - Robotníci vo výrobe by nemali nosiť respirátory FFP2, upozorňuje asociácia a žiada od vlády úpravu pravidiel © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.