Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Gastro víta v kritickej situácii navyšenie financií, žiada ministerstvo dopravy upraviť schému pomoci

 Webnoviny  12. marec 2021  57
Gastro víta v kritickej situácii navyšenie financií, žiada ministerstvo dopravy upraviť schému pomoci

12.3.2021 (Webnoviny.sk) - Platforma #StáleMámeChuť, ktorá spája 14 kľúčových združení a iniciatív podnikateľov a dodávateľov v gastro sektore na Slovensku, podporuje snahu Ministerstva dopravy a výstavby SR v jeho požiadavke navýšiť pomoc pre gastro a cestovný ruch o 179 mil. eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Zároveň vyzýva aj ďalšie rezorty, aby sa viac zaujímali o kritickú situáciu v gastre. Iniciatíva navrhuje ministerstvu dopravy upraviť aktuálnu schému na pomoc cestovnému ruchu a gastro sektoru podľa rakúskeho vzoru.

Vládu vyzývajú na schválenie


„Vítame snahu ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala požiadať o navýšenie podpory. Prevádzkovatelia gastro zariadení sú v kritickej situácii, vyzývame preto všetkých členov vlády, aby schválili tieto prostriedky, na ktoré svojimi daňami a odvodmi pred pandémiou prispel aj gastro sektor," povedal Vladimír Machalík zo #StáleMámeChuť.

Vývoj pandémie podľa neho jednoznačne ukazuje, že gastro sektor je jedným z najpostihnutejších oblastí hospodárstva nielen na Slovensku, ale aj v celej Európskej únii.

Dochádzajú im úspory


Členské organizácie platformy zároveň upozorňujú, že okrem zvýšenej podpory je nevyhnutné zrýchliť procesy vyplácania schém, ktoré aktuálne trvajú aj niekoľko mesiacov. Pri čoraz dlhšie zatvorenom gastro sektore totiž dochádzajú prevádzkovateľom úspory a aj bankové úverovanie je čoraz problematickejšie.

„Navýšenie prostriedkov o 179 mil. eur by malo ísť ruka v ruke so zefektívnením procesov pomoci. Navrhujeme preto rezortu dopravy, aby upravil svoju schému po vzore Rakúska, ktoré prepláca až 75 % fixných nákladov,“ doplnil Machalík.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, gastro, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Gastro víta v kritickej situácii navyšenie financií, žiada ministerstvo dopravy upraviť schému pomoci © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.