Piatok, 7. máj 2021
Oblačno  8,1 °C
Mimoriadne správy

Rakúsky ústavný súd zamietol sťažnosti firiem o náhradu ušlého zisku počas lockdownu

 Webnoviny   7. december 2020  57
Rakúsky ústavný súd zamietol sťažnosti firiem o náhradu ušlého zisku počas lockdownu

7.12.2020 (Webnoviny.sk) - Rakúsky ústavný súd v pondelok zamietol sťažnosti viacerých firiem proti vládnym pandemickým opatreniam. Náhradu ušlého zisku počas prvého lockdownu žiadala obchodná spoločnosť, cestovná kancelária a prenajímateľka obchodného centra.

Práva neboli porušené


Ústavné práva neboli porušené, konštatoval súd, ktorý sa stotožnil s výkladom názorov nižších súdov a správnych orgánov.

Sťažovatelia sa odvolávali na ustanovenie epidemického zákona o povinnosti úradne nahlasovať určité choroby, ktorých výskyt môže spôsobiť obmedzenie alebo úplné zastavenie činnosti. Dotknuté osoby majú v takýchto prípadoch nárok na odškodnenie.

Mohli využiť dotácie či kurzarbeit


Tieto ustanovenia sa však neuplatňujú v prípade nariadení, ktoré boli vydané v zmysle zákona o opatreniach proti ochoreniu COVID-19 schváleného v marci.

Ústavný súd tiež poukázal na to, že dotknuté podniky mohli využiť rôzne podporné opatrenia vlády, akými sú dotácie nájmov alebo takzvaný kurzarbeit.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, lockdown
Zdroj: Webnoviny.sk - Rakúsky ústavný súd zamietol sťažnosti firiem o náhradu ušlého zisku počas lockdownu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.