Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Toyota má v Anglicku dve fabriky, šéf jej európskej divízie varuje pred tvrdým brexitom

 Webnoviny   7. december 2020  67
Toyota má v Anglicku dve fabriky, šéf jej európskej divízie varuje pred tvrdým brexitom

7.12.2020 (Webnoviny.sk) - Šéf európskej divízie automobilky Toyota varuje pre rizikami tvrdého brexitu. Spoločnosť má v Anglicku dve výrobné prevádzky, v ktorých zamestnáva zhruba tritisíc ľudí. Deväťdesiat percent miestnej produkcie smeruje na trhy EÚ, uviedol v pondelok Johan van Zyl.

Británia je ešte v colnej únii


V prípade krachu rozhovorov budú tieto autá podliehať clám a nedokážu konkurovať európskym výrobcom. Je to „veľmi ťažká situácia“, konštatoval van Zyl v rozhovore pre portál bbc.com.

Veľká Británia z Európskej únie vystúpila 31. januára tohto roka, no do konca decembra je súčasťou spoločného trhu a colnej únie.

Dohoda znamená bezcolný obchod


Uzavretie dohody do 31. decembra by zabezpečilo, že vo vzájomnom obchode medzi Britániou a úniou nebudú clá a kvóty.

Nezhody pretrvávajú v troch oblastiach, ktoré sa týkajú rybolovu, kontroly a pravidiel hospodárskej súťaže.

Zástupcovia oboch strán v pondelok pokračujú v rokovaniach o dokončení brexitu. Pred ich otvorením hodnotili viacerí diplomati šance na skorú dohodu zdržanlivo až pesimisticky.

Viac k témam: Brexit, clá
Zdroj: Webnoviny.sk - Toyota má v Anglicku dve fabriky, šéf jej európskej divízie varuje pred tvrdým brexitom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.