Utorok, 22. jún 2021
Jasno  23,1 °C
Mimoriadne správy

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vyzýva vládu na urgentné zlepšenie stavu verejných financií

 Webnoviny  10. jún 2021  44
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vyzýva vládu na urgentné zlepšenie stavu verejných financií

10.6.2021 (Webnoviny.sk) - Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) považuje za urgentné zlepšiť stav verejných financií. Vláda si v Programe stability stanovila začať s konsolidáciou až v roku 2023, no rozpočtová rada odporúča začať s ňou už v roku 2022.

Ako ďalej na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal predseda rozpočtovej rady Ján Tóth, Slovensko potrebuje plán, ako zamedziť rapídnemu nárastu dlhu.

Zhoršená trvalá udržateľnosť


Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa síce od volieb zlepšila, ale len nepatrne, pričom v tomto roku sa opäť zhoršila.

Ak by sa Slovensko chcelo vrátiť k trvalej udržateľnosti, tak by sme museli podľa Tótha prijať trvalé opatrenia v sume 6,3 mld. eur, či už znížením výdavkov alebo zvýšením príjmov. „Sme teda v zóne vysokého rizika,“ povedal Tóth.

Pokles v roku 2024


Vláda počíta v tomto roku s deficitom verejných financií na úrovni 10,3 % HDP, odhad rozpočtovej rady je pod ôsmimi percentami, pričom táto lepšia úroveň sa premieta podľa Tótha aj do ďalších rokov.

Rozpočtová rada vidí pokles deficitu pod štyri percentá v roku 2024, Program stability hovorí o deficite 4,5 % v roku 2024. „Celé toto zlepšenie však ide na vrub lepšej ekonomickej situácie a nejde o konsolidáciu vlády,“ povedal Tóth.

Potrebné nastavenie cieľov


V dlhodobom horizonte má Slovensko najhoršie verejné financie v rámci . Podľa rozpočtovej rady sa vytvára priestor pre začatie konsolidácie už v budúcom roku.

A to za predpokladu, že nebude silná tretia vlna a budeme čerpať prostriedky z plánu obnovy a eurofondy. Z plánu obnovy dostaneme asi trikrát viac prostriedkov než priemerná krajina EU, vzhľadom na veľkosť krajiny.

Schválený Program stability zhoršuje dlhodobú udržateľnosť. Je potrebné podľa Tótha do konca volebného obdobia nastaviť ciele. Jedným z nich je stabilizujúci deficit verejných financií pod tri percentá HDP. To sa dá dosiahnuť kombináciou konsolidácie a dôchodkovej reformy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: dlh, eurofondy, HDP, verejné financie
Zdroj: Webnoviny.sk - Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vyzýva vládu na urgentné zlepšenie stavu verejných financií © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.