Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
Problémový chemický postrek s glyfosátom, ktorý údajne spôsobil rakovinu, sa používa aj v Európe
BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) - Problematika používania látok na báze glyfosátu, ktorý je hlavnou zložkou prípravku Roundup, je veľmi citlivou otázkou vzhľadom na množstvo informácií o účinku glyfosátu na ľudské zdravie.
Uviedla to v reakcii pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Tá reagovala na rozhodnutie poroty amerického súdu, ktorá dospela k záveru, že jeden z najpoužívanejších herbicídov Roundup bol "podstatným faktorom" pri spôsobení karcinogénneho ochorenia obyvateľa Kalifornie.
Brusel predĺžil licenciu
Porota v San Franciscu jednomyseľne rozhodla, že produkt Roundup prispel k vzniku ochorenia Non-Hodgkinov lymfóm u obyvateľa Kalifornie Edwina Hardemana. Európska komisia však koncom roka 2017 rozhodla o predĺžení licencie na glyfosát až do roku 2022.
"Pokiaľ v budúcnosti Európska komisia rozhodne o obmedzeniach alebo priamom zákaze používania látok obsahujúcich glyfosát, teda aj Roundupu, budeme sa musieť zmenám prispôsobiť. Na druhej strane si však tieto zmeny vyžiadajú aj vysoko odbornú a dostatočne dlhú diskusiu o tom, akú účinnú alternatívu budú mať európski poľnohospodári k dispozícii, ak by Európska únia niekedy v budúcnosti Roundup predsa len zakázala. Určite nebude jednoduché skĺbiť ochranu poľnohospodárskych plodín pred burinami, prevenciu pred možnými vysokými hospodárskymi škodami s ochranou prírody a najmä ľudského zdravia," uviedla v reakcii hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Zodpovednosť za rakovinové ochorenie
SPPK v súvislosti s bezpečnosťou používania akýchkoľvek chemických prostriedkov v poľnohospodárstve zdôrazňuje, že slovenskí poľnohospodári musia používať akékoľvek chemické prípravky slúžiace či už na ošetrovanie plodín, alebo likvidáciu burín a škodcov vždy podľa platnej legislatívy.
"Poľnohospodári musia prejsť školeniami, kde sa naučia, akým spôsobom sa daná látka v poľnohospodárstve používa, ako často sa môže aplikovať do zeme a akým spôsobom. Po skončení týchto školení získajú poľnohospodári certifikát, ktorý ich oprávňuje narábať s týmito látkami,“ dodala Holéciová.
Koncern Bayer po rozhodnutí poroty v USA čelí zodpovednosti za rakovinové ochorenie. Tento chemický a farmaceutický koncern však rozhodne odmieta tvrdenia, že na glyfosáte založený herbicíd Roundup je karcinogénny.
Rozhodnutie poroty ich sklamalo
V ďalšej etape súdneho procesu sa bude posudzovať zodpovednosť koncernu Bayer a odškodné. V úvode stredajšieho obchodovania na burze akcie koncernu Bayer okamžite klesli, a to o takmer 12 % na 61,62 eura za kus.
Nemecká spoločnosť, ktorá prevzala herbicíd Roundup v rámci akvizície americkej firmy Monsanto, uviedla, že ju úvodné rozhodnutie poroty sklamalo.
"Veríme, že dôkazy v druhej etape ukážu, že správanie sa firmy Monsanto bolo primerané a firma by nemala niesť zodpovednosť za rakovinové ochorenie pána Hardemana," uviedla spoločnosť.
Tisíce sporov pre herbicid Roundup
Ide iba o druhý prípad v rámci zhruba 11 200 sporov v súvislosti s herbicídom Roundup, o ktorých majú rozhodovať súdy v USA. V auguste minulého roka iný Kalifornčan dosiahol odškodné 289 mil. USD, keďže porota rozhodla, že Roundup spôsobil jeho rakovinové ochorenie. Neskôr sa odškodné znížilo na sumu 78 mil. USD a prebieha odvolacie konanie.
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá je súčasťou Svetovej zdravotníckej organizácie, v roku 2015 dospela k záveru, že glyfosát je "pravdepodobne pre ľudí karcinogénny".
Avšak americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) trvá na tom, že je bezpečný, ak sa používa opatrne. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) tiež tvrdí, že je nepravdepodobné, že glyfosát spôsobuje u ľudí rakovinu. V novembri 2017 krajiny EÚ schválili obnovenie licencie pre glyfosát.
Viac k témam: Bayer, farmári, rakovina, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Problémový chemický postrek s glyfosátom, ktorý údajne spôsobil rakovinu, sa používa aj v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.