Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Predčasné voľby na Slovensku nás budú stáť viac než 16 miliónov eur. Odkiaľ na to pôjdu peniaze?

 Webnoviny  14. jún 2023  153  
Predčasné voľby na Slovensku nás budú stáť viac než 16 miliónov eur. Odkiaľ na to pôjdu peniaze?

14.6.2023 (SITA.sk) - Náklady spojené s uskutočnením septembrových predčasných parlamentných volieb by mali dosiahnuť čiastku 16 835 505 eur. Vyplýva to z prílohy Harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia volieb, ktorý vypracovalo Ministerstvo vnútra SR.

Samotný rezort vnútra by mal v rámci organizácie volieb minúť 13 686 875 eur a ďalších 3 148 630 eur bude potrebovať Štatistický úrad SR.

„Za kapitolu Ministerstva vnútra SR budú finančné prostriedky použité na zabezpečenie činnosti štátnej komisie a členov odborného a administratívneho útvaru štátnej komisie, 49 okresných volebných komisií, okresnej volebnej komisie pre voľbu poštou, odhadovaných 6 010 okrskových volebných komisií a odhadovaných 20 okrskových volebných komisií vytvorených pre osobitný okrsok," uvádza sa v dokumente.

"Nákupný zoznam" je poriadne dlhý


Takisto majú byť financie poskytnuté na tlač a distribúciu hlasovacích lístkov, hlasovacích preukazov, zoznamov voličov, metodických a informačných materiálov, príručiek a ďalších volebných tlačív, obálok, na vybavenie volebných miestností volebnými schránkami, prenosnými volebnými schránkami, zástenami, na spracovanie údajov, tlač a kompletizáciu zásielok pre voľbu poštou, zvýšenú ochranu verejného poriadku a ochranu volebných miestností v deň konania volieb.

Finančné náklady si tiež vyžiadajú náhrady mzdy členom volebných komisií, odmeny členom a zapisovateľom volebných komisií, cestovné náhrady, stravovanie, občerstvenie, prevádzku a nevyhnutné úpravy volebných miestností, elektronické komunikačné spojenie volebných komisií, školenia a ďalšie nevyhnutné výdavky.

Zabezpečí sa aj kybernetická bezpečnosť


Štatistický úrad SR má financie použiť na krytie výdavkov súvisiacich najmä s materiálno-technickým a technologickým zabezpečením prípravy a spracovania výsledkov volieb vrátane prípravy a realizácie opatrení v oblasti zabezpečenia priestorovej a kybernetickej bezpečnosti a na prípravu opatrení vedúcich k „mitigácii hoaxov spochybňujúcich proces spracovania výsledkov volieb v mediálnom priestore".

„Finančné prostriedky budú použité taktiež na materiálne zabezpečenie odborných sumarizačných útvarov volebných komisií a osôb vykonávajúcich práce pri organizačnom a technickom zabezpečení prípravy a spracovania výsledkov volieb a na odmeny osôb podieľajúcich sa na príprave a zabezpečení spracovania výsledkov volieb," konštatuje materiál.

Dokument dodáva, že výdavky spojené s voľbami sa uhrádzajú zo štátneho rozpočtu.

Viac k témam: náklady, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Štátny rozpočet
Zdroj: SITA.sk - Predčasné voľby na Slovensku nás budú stáť viac než 16 miliónov eur. Odkiaľ na to pôjdu peniaze? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.