Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Po dvojročnom odkladaní sa reforma dlhovej brzdy opäť presúva, rozpočtová rada upozorňuje na súčasný stav

 Webnoviny  14. jún 2023  156  
Po dvojročnom odkladaní sa reforma dlhovej brzdy opäť presúva, rozpočtová rada upozorňuje na súčasný stav

14.6.2023 (SITA.sk) - Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) berie na vedomie, že po dvojročných odkladaniach sa hlasovanie o novele ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti presúva až do ďalšieho volebného obdobia a toto rozhodnutie ich mrzí.

„Nepodarilo sa tak naplniť prísľuby o modernizácii dlhovej brzdy a ukotvení národných pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, vrátane výdavkových limitov, v jednom ústavnom zákone,“ konštatuje rada na sociálnej sieti.

Minister apeloval na politikov


Naďalej rozpočtová rada upozorňuje, že súčasný stav znamená aj nezosynchronizovanie sankcií dlhovej brzdy a výdavkových limitov, a teda nevyužitie zamýšľaného ozdravného účinku národných pravidiel na verejné financie.

Pritom komplexná modernizácia ústavného zákona už bola pripravená dlhší čas a bola opakovane zaradená do druhého čítania v parlamente.

Úradnícka vláda pritom v programovom vyhlásení vlády uvádza, že cieľom by malo byť sfunkčnenie dlhovej brzdy. Minister financií Michal Horváth apeloval pred časom, aby politici nerezignovali na modernizáciu zákona o dlhovej brzde.

SaS trvala na daňovej brzde


Parlament novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti neustále presúva, a to od konca roka 2020. Dôvodom bola nezhoda v rámci bývalej koalície. Strana SaS totiž presadzovala zakomponovanie daňovej brzdy do návrhu novely.

Po reforme dlhovej brzdy volal aj vtedajší štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. Spojenie dlhovej brzdy s daňovou brzdou je však podľa neho v ideologickom rozpore s konceptom dlhovej brzdy.

Viac k témam: Daňová brzda, Dlhová brzda, Rozpočet, Verejné financie, Zákon o rozpočtovej zodpovednosti
Zdroj: SITA.sk - Po dvojročnom odkladaní sa reforma dlhovej brzdy opäť presúva, rozpočtová rada upozorňuje na súčasný stav © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.