Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
Podniky piatich krajov sa ľahšie dostanú k cirkulárnej ekonomike. Pomoc im ponúka nový projekt
10.4.2021 (Webnoviny.sk) - V EÚ silnie požiadavka, aby firmy prešli na zelené podnikanie, tvorili menej odpadu, lepšie využívali zdroje a celkovo znížili negatívny dosah na životné prostredie a klímu. Snahou je prejsť na cirkulárnu, obehovú ekonomiku, ktorá využíva obnoviteľné a iné nízkouhlíkové zdroje energie, v popredí je prenájom a zdieľanie, podpora lokálneho obchodu a ekoinovácie.
Podniky v pohraničných krajoch Slovenska a Maďarska sa k cirkulárnej ekonomike dostanú už čoskoro vďaka projektu CircularRegions. Pomoc je určená pre firmy z Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho, Banskobystrického a Košického kraja z oblasti potravinárstva, stavebníctva, plastov a turizmu. Informovala o tom v piatok Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.
Projekt prinesie viacero benefitov
Hlavnou aktivitou projektu CircularRegions je analýza problémov a potrieb podnikov a vypracovanie postupov, ktoré uľahčia ich prechod na cirkulárnu ekonomiku. Počas projektu vyškolí inštitút takzvaných trénerov, ktorí firmám pomôžu nájsť riešenia a odporúčania pri prechode na cirkulárnu ekonomiku.
V projekte sa riešia podobné problémy na oboch stranách hranice. Posilní sa tak výmena informácií a spolupráca v prihraničných slovensko-maďarských krajoch.
„Projekt prináša viacero dôležitých benefitov. Podporíme zavádzanie inovatívnych riešení, redukciu odpadu a najmä prevenciu jeho vzniku. Vyškolíme a zvýšime počet a dostupnosť expertov na cirkulárnu ekonomiku, pretože ich je na Slovensku aj v Maďarsku nedostatok. V neposlednom rade projekt posilnení slovensko-maďarské vzťahy,” ozrejmila Petra Csefalvayová.
Snaha zvýšiť konkurencieschopnosť krajov
Projekt CircularRegions vznikol ako reakcia na potrebu zvýšiť konkurencieschopnosť prihraničných krajov Slovenska a Maďarska aplikovaním princípov cirkulárnej ekonomiky naprieč trhovými sektormi, ktoré majú najväčší dosah na kvalitu života a štruktúru HDP dotknutých oblastí.
Cieľom projektu je tiež vytvoriť spoluprácu medzi organizáciami, ktoré sú členmi platforiem cirkulárnej ekonomiky, Hungarian Circular Economy Platform v Maďarsku a Circular Slovakia na Slovensku.
Projekt je realizovaný v rámci programu Interreg Slovenská republika – Maďarsko, spolufinancovaný z prostriedkov EÚ z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Výška podpory z tohto fondu pre Inštitút cirkulárnej ekonomiky predstavuje takmer 35 tis. eur. Trvanie projektu je od decembra 2020 do marca 2022.
Viac k témam: cirkulárna ekonomika, Európsky fond regionálneho rozvoja, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, projekt CircularRegions, zelené podnikanie, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Podniky piatich krajov sa ľahšie dostanú k cirkulárnej ekonomike. Pomoc im ponúka nový projekt © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.