Piatok, 22. november 2024
Zamračené 0 °C
Mimoriadne správy
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
Platy Slovákov by sa mali zvýšiť, slovenské firmy podľa prieskumu plánujú finančne prilepšovať
BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) - Slováci by si podľa výsledkov aktuálneho prieskumu spoločnosti KPMG mali finančne prilepšiť. Zvyšovať platy totiž plánuje v najbližších dvanástich mesiacoch 86 % slovenských spoločností, takmer dve pätiny z nich o viac ako 5 %.
Vyplýva to z prieskumu Pulse of Economy 2017, ktorý uskutočnila poradenská spoločnosť KPMG formou online dotazníka v októbri a novembri minulého roka na vzorke takmer 700 manažérov a vlastníkov firiem v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy.
Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily
Slovenské firmy sú podľa výsledkov optimistické aj z pohľadu náboru nových zamestnancov. V tomto roku plánuje zvyšovať stavy až 57 % spoločností. V horizonte troch rokov tento krok zvažujú až v dvoch tretinách slovenských firiem.
Odporúčame:
Poslanci Beblavý a Mihál navrhujú zmierniť podmienky úľav pri 13. a 14. plate
Manažéri na Slovensku sú pritom podľa prieskumu v porovnaní so svojimi českými kolegami optimistickejší a viac veria v zlepšenie ekonomickej situácie. Za najväčšiu bariéru rastu svojich firiem označujú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Tento faktor sa za posledné tri roky drží na prvej priečke priorít slovenských firiem. Aktuálne ho za top prioritu označilo 83 % top manažérov na Slovensku.
Zatiaľ čo na Slovensku verí v zlepšenie ekonomickej situácie v tomto roku 41 % respondentov, v Českej republike to neuviedlo ani 30 % opýtaných. V oboch štátoch si však najväčšia časť top manažérov myslí, že situácia ostane bez zmeny. Viac ako dve tretiny najvyššie postavených ľudí vo firmách v Čechách aj na Slovensku zároveň očakávajú, že dôvera verejnosti v podnikateľské prostredie zostane v najbližších troch rokoch nezmenená.
Vplyv na konkurencieschopnosť
Faktory, ktoré majú najväčší vplyv na konkurencieschopnosť slovenskej a českej ekonomiky, sa podľa respondentov prieskumu líšia. Pre sedem z desiatich slovenských manažérov je najvýznamnejší export. Pre českých manažérov je top faktorom kvalifikovaná pracovná sila. Druhú priečku podľa Slovákov obsadili nízke výrobné náklady (53 % opýtaných), tretiu spomínaná kvalifikovaná pracovná sila. Spomenulo ju 51 % respondentov.
Pracovná sila a najmä jej nedostatok na trhu dominuje aj medzi problémami, ktoré podľa najvyšších predstaviteľov firiem bránia ich spoločnostiam v raste obratu. Za zásadnú prekážku vníma nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily 62 % slovenských a 72 % českých manažérov. Udržanie kvalitných zamestnancov je tak prioritou.
Odporúčame:
Ficova vláda predstaví druhý sociálny balíček, avizuje množstvo „zaujímavých vecí“
Za posledné tri ročníky prieskumu Pulse of Economy sa na Slovensku tento faktor podľa spoločnosti KPMG umiestnil vždy na prvom mieste a jeho dôležitosť v čase rastie. V porovnaní prieskumov z roku 2015 a 2017 bol v tejto otázke zaznamenaný nárast o 9 percentuálnych bodov na aktuálnych 83 % respondentov.
KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva, ktorá pôsobí v 154 krajinách sveta. Spoločnosť KPMG Slovensko je nezávislým členom medzinárodnej siete KPMG a na Slovensku pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 ľudí a má 11 partnerov.
Viac k témam: konkurencieschopnosť ekonomík, mzdy, platy, slovenské firmy
Zdroj: Webnoviny.sk - Platy Slovákov by sa mali zvýšiť, slovenské firmy podľa prieskumu plánujú finančne prilepšovať © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.