Štvrtok, 4. jún 2026
Mimoriadne správy
- Maďarský premiér Magyar žiada EÚ o ukončenie konania proti Budapešti
- Trump kritizoval Kongres za hlasovanie o stiahnutí amerických síl z vojny proti Iránu
- Na Istrijskom polostrove spadlo športové lietadlo, hlásia štyroch mŕtvych
- Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová sľúbila pomoc Arménsku proti ruskému nátlaku
- Prokuratúra stiahla obvinenia voči primátorovi Budapešti za organizáciu vlaňajšieho pochodu Pride
Nemecko potrebuje viac imigrantov, tvrdí šéf federálneho úradu práce
Webnoviny 24. august 2021 849
24.8.2021 (Webnoviny.sk) - Nemecko vzhľadom na starnutie obyvateľstva potrebuje výrazne viac prisťahovalcov, aby kompenzovali nedostatok pracovnej sily. Uviedol to riaditeľ Spolkového úradu práce Detlef Scheele v utorkovom vydaní denníka Süddeutsche Zeitung.
Počet ľudí v produktívnom veku v najväčšej európskej ekonomike podľa neho tento rok klesne o takmer 150-tisíc. „V nasledujúcich rokoch to bude oveľa dramatickejšie,“ citoval ho denník.
Krajina potrebuje tisícky prisťahovalcov
Kľúčovú rolu budú podľa neho zohrávať prisťahovalci. Ako dodal, „nejde o azyl, ale o cielenú migráciu vzhľadom na medzery na trhu práce“.
„Potrebujeme 400-tisíc prisťahovalcov ročne, teda výrazne viac než v minulých rokoch... od ošetrovateľskej starostlivosti, cez technikov pre klimatizáciu, logistiku až po akademikov, všade bude nedostatok kvalifikovaných pracovníkov,“ uviedol Scheele.
Nemecko má 83 miliónov obyvateľov. Vlani sa počet cudzincov v krajine zvýšil o približne 204-tisíc, čo je o 1,8 percenta viac než v predchádzajúcom roku, zároveň však ide o najnižší prírastok za posledných desať rokov.
Odmietanie cudzincov nefunguje
Scheeleho vyjadrenia prichádzajú necelý mesiac pred parlamentnými voľbami v Nemecku. Na otázku týkajúcu sa politického odporu voči väčšiemu prisťahovalectvu, najmä vzhľadom na veľké počty utečencov a ďalších migrantov, ktorí začali prichádzať v roku 2015, odpovedal, že cudzincov možno odmietať, to však podľa neho „nefunguje“.
Vyjadrenia označili za nepochopiteľné
Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (Afd), ktorá je najväčšou opozičnou stranou v končiacom parlamente, označila Scheeleho vyjadrenia za „nepochopiteľné“.
„Robí zo seba hlásnu trúbu firiem, ktoré chcú s pomocou imigrácie ešte viac stlačiť mzdy,“ uviedol poslanec AfD René Springer.
Viac k témam: imigranti, migrácia, pracovná sila, prisťahovalci
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecko potrebuje viac imigrantov, tvrdí šéf federálneho úradu práce © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Rheinmetall podpísal s Rumunskom zbrojný kontrakt za 5,7 miliardy eur
Keď oni päťsto cieľov, mi aspoň jeden, ale poriadny. Lukašenko sa údajne nepriamo vyhráža likvidáciou Zelenského
Izraelský minister obrany pohrozil útokmi na Bejrút, tvrdí, že má podporu USA