Štvrtok, 7. júl 2022
Prevažne slnečno  19,2 °C
Mimoriadne správy

Nárast inflácie v eurozóne je dočasný a ECB naň nebude prehnane reagovať, tvrdí Christine Lagardová

 Webnoviny  28. september 2021  89
Nárast inflácie v eurozóne je dočasný a ECB naň nebude prehnane reagovať, tvrdí Christine Lagardová

28.9.2021 (Webnoviny.sk) - Terajšie posilnenie inflácie v eurozóne je dočasné a nepovedie Európsku centrálnu banku (ECB) k „prehnanej reakcii" tým, že by stiahla stimuly alebo zvýšila úrokové sadzby. Povedala to v utorok šéfka ECB Christine Lagardová.

„Teraz pozorujeme predovšetkým fázu dočasnej inflácie spojenú so znovuotvorením ekonomiky," uviedla Lagardová v prejave na otvorení výročného fóra ECB o centrálnom bankovníctve.

Dočasné šoky na strane ponuky


Šéfka ECB zhodnotila dôvody rastu inflácie, ku ktorým patria problémy dodávateľských reťazcov a vplyv porovnávacej základne vzhľadom na nezvyčajne nízku infláciu pred rokom v dôsledku veľmi nízkych cien ropy a daňových prázdnin počas kulminácie pandémie koronavírusu.

„Kľúčovou úlohou je zaručiť, že nebudeme prehnane reagovať na dočasné šoky na strane ponuky," vyhlásila Lagardová.

Predpovedajú pokles inflácie


Medziročná inflácia v eurozóne bola v auguste na úrovni 3 percentá. ECB aj ekonómovia zo súkromného sektora však predpovedajú, že inflácia klesne v roku 2022.

ECB teraz prognózuje, že ekonomika eurozóny sa vráti na úroveň z obdobia pred pandémiou ochorenia COVID-19 v závere tohto roka.

Viac k témam: eurozóna, inflácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Nárast inflácie v eurozóne je dočasný a ECB naň nebude prehnane reagovať, tvrdí Christine Lagardová © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.