Pondelok, 25. november 2024
Mimoriadne správy
- Výbuch granátu na domácej party zabil 25-ročného mladíka
- Trump sa za ministerku poľnohospodárstva chystá vymenovať Rollinsovú
- Ukrajinci mali britskými raketami Storm Shadow zabiť 500 Severokórejčanov a ruského generála
- Rumunsko si volí nového prezidenta, šancu dostať sa do druhého kola má pravicový nacionalista aj úradujúci ľavicový premiér
- Českí meteorológovia varujú pred silným vetrom, môže poškodiť stromy či skomplikovať dopravu
1.5.2020 (Webnoviny.sk) - V minulom roku na Slovensku pracovalo 386-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), čo predstavovalo 15 percent z celkového počtu pracujúcich. Vo svojej analýze na to upozornila analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Situácia sa mení
"Za posledných desať rokov sa situácia výrazne nezmenila. V roku 2009 ich bolo totiž 367-tisíc a z celkového počtu pracujúcich obyvateľov SR tvorili 16 %," uviedla v tlačovej správe.
Na Slovensku je medzi SZČO takmer 2,5-násobne viac mužov ako žien. Kým samostatne zárobkovo činní muži tvorili zo všetkých pracujúcich mužov 19 %, v prípade žien išlo iba o podiel na úrovni 10 %.
Viac o téme koronavírus
Medzi mužmi podľa analytičky prevládajú remeselníci, ktorých bolo vlani až 107-tisíc. Podľa údajov a klasifikácie Eurostatu nasledujú manažéri, špecialisti a technici, pričom počet v každej spomenutej oblasti je vyšší ako 30-tisíc mužov.
V prípade žien prevládajú živnostníčky z oblasti predaja a služieb, ktoré Eurostat eviduje v počte 49-tisíc.
Najviac SZČO je v Poľsku a v Čechách
V Európskej únii predstavuje podiel SZČO na celkovom počte pracujúcich 14 %. Najvyšší podiel evidujú v Grécku (na úrovni 29 %) a v Taliansku (21 %).
Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu
Spomedzi krajín V4 majú vyšší podiel SZČO ako u nás Poľsko (18 %) a Česká republika (16 %).
Naopak, v Maďarsku sa podieľajú živnostníci, samostatne hospodáriaci roľníci či osoby vykonávajúce slobodné povolanie na celkovom počte pracujúcich iba 11 %.
V EÚ pracuje na SZČO viac mužov ako žien
Najnižší podiel SZČO (na úrovni menej ako 10 %) evidujú v Nemecku, Dánsku a Luxembursku. "V každej ekonomike Európskej únie platí, že medzi SZČO prevládajú muži," uviedla Sadovská.
V únii je v rámci SZČO počet mužov dvojnásobne vyšší ako počet žien. Najvýraznejší rozdiel je v Írsku, kde muži svojim počtom trojnásobne prevyšujú ženy.
Naopak, v Lotyšsku je rozdiel najnižší, nakoľko samostatne zárobkovo činných mužov je iba o 30 % viac ako žien.
Viac k témam: analýza, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku sa trend nemení, ľudí pracujúcich ako SZČO výrazne neubúda © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Európska rada pre inovácie dostane ďalších 150 miliónov eur na projekty proti koronavírusuNasledujúci článok
Ak ste sa ocitli bez príjmu, môžete žiadať aj o novú SOS dotáciu