Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Inflácia dostáva ruských spotrebiteľov do úzkych, pre financovanie vojny na Ukrajine ceny možno ešte porastú

 Webnoviny  24. november 2023  161  
Inflácia dostáva ruských spotrebiteľov do úzkych, pre financovanie vojny na Ukrajine ceny možno ešte porastú

24.11.2023 (SITA.sk) - Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia a zeleniny, syrov a mäsa, no mnohí z nakupujúcich sa dívajú na ponúkaný sortiment so zdesením. Inflácia totiž spôsobuje, že ich peňaženky sú prázdne.

Ruská centrálna banka tento rok štyrikrát zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, aby sa pokúsila dostať infláciu pod kontrolu a stabilizovať výmenný kurz rubľa, keďže ekonomika sa snaží vysporiadať s dopadmi ruskej invázie a následkami uvalených západných sankcií.

Infláciu mohli podhodnotiť


Keď centrálna banka naposledy zvýšila sadzbu na 15 %, čo je dvojnásobok oproti začiatku roka, uviedla vtedy, že ju znepokojujú ceny, ktoré sa medziročne zvyšujú približne o 12 %.

Banka teraz predpovedá infláciu na celý rok, ako aj na budúci rok, približne na úrovni 7,5 %. Hoci je táto miera vysoká, môže ísť o podhodnotenie.

„Ak hovoríme v percentách, potom sa ceny pravdepodobne zvýšili o 25 %. Ide o mäso, základné výrobky - mliečne výrobky, ovocie, zeleninu, údeniny. Môj manžel nemôže žiť bez klobásy! Niekedy som zdesená z týchto cenových skokov,“ povedala Roxana Gheltkovová, nakupujúca v moskovskom supermarkete.

Ďalšia zákazníčka Lilia Carkovová na otázku, či jej príjem ako 70-ročnej dôchodkyni stačí na to, aby mala jedlo na stole, odpovedala: „Nie, samozrejme, že nie. Pomáhajú mi deti. Bez ich pomoci neviem, ako zaplatiť nájom a jedlo.“

Rekordné výdavky na obranu


Čísla štátnej štatistickej služby Rosstat zverejnené 1. novembra ukazujú obrovský nárast cien niektorých potravín v porovnaní s rokom 2022, až o 74 % za kapustu, 72 % za pomaranče či 47 % za uhorky.

Ruský parlament namiesto riešenia tejto otázky schválil rozpočet na roky 2024 - 2026 s rekordnými výdavkami na obranu a vedenie vojny na Ukrajine. Analytik Maxim Blant prognózuje, že ceny budú z tohto dôvodu naďalej prudko rásť.

„Je jednoducho nemožné vyriešiť otázku inflácie v podmienkach, keď vojensko-priemyselný komplex dostáva neobmedzené financovanie, keď sa mu dáva všetko, čo žiada, keď podiel tohto vojensko-priemyselného komplexu v ekonomike rastie veľmi rýchlym tempom,“ povedal pre agentúru AP.

Viac k témam: Inflácia, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: SITA.sk - Inflácia dostáva ruských spotrebiteľov do úzkych, pre financovanie vojny na Ukrajine ceny možno ešte porastú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.