Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
Hackeri sa snažili zdiskreditovať NATO, na spravodajských weboch uverejňovali falošné články
31.7.2020 (Webnoviny.sk) - Hackeri vnikli do spravodajských webstránok a zverejňovali na nich články, ktorých cieľom bolo diskreditovať Severoatlantickú alianciu (NATO).
Poukázala na to bezpečnostná spoločnosť FireEye, podľa ktorej dezinformačná kampaň, prezývaná "ghostwriter", funguje už od roku 2017, informuje spravodajský portál BBC.
Podľa odborníkov na kybernetickú bezpečnosť má kampaň znížiť podporu NATO v Litve, Lotyšsku a Poľsku.
Nie je známe, kto stojí za kampaňou
Dezinformačná kampaň využíva "falošné spravodajské články, citácie, korešpondenciu a iné dokumenty navrhnuté tak, aby vyzerali, že pochádzajú od vojenských a politických predstaviteľov v cieľových krajinách," uvádza FireEye.
Hoci sú falošné texty "v súlade s ruskými bezpečnostnými záujmami", nie je známe, kto za tým stojí.
Falošné články šírili na sociálnych sieťach
Spravodajské weby obyčajne používajú systém manažérstva obsahu (CMS), aby vedeli spravovať veľké množstvo zverejnených článkov. Útočníci zjavne získali prístup do CMS cieľovej stránky a nahradili staré texty vlastným obsahom alebo zverejnili úplne nové články.
Následne sa snažili tieto falošné články šíriť na sociálnych médiách, predtým, než ich stiahli. V jednom prípade na litovskej webstránke vlani zverejnili falošný článok o tom, že nemeckí vojaci znesvätili židovský cintorín.
Tiež napríklad na webstránke vojenskej akadémie v Poľsku zverejnili falošnú správu od jej veliteľa, v ktorej vyzýval na boj proti "americkej okupácii".
Útočníci využívali aj iné metódy
Tieto útoky dopĺňali útočníci ďalšími metódami, ako napríklad zverejňovaním názorových textov a blogových príspevkov, ktoré napísali neexistujúci novinári, či falošnými e-mailami, ktoré vyzerajú, akoby prišli od vládnych úradníkov, vojenských dôstojníkov alebo novinárov.
Niektoré z útokov už skôr nahlásili úrady v jednotlivých krajinách. FireEye zozbierala rôzne jednotlivé útoky, o ktorých vo svojej správe tvrdí, že sú súčasťou "širšej ovplyvňovacej kampane".
Viac k témam: dezinformácie, hacker, hackeri, kybernetická bezpečnosť, kybernetický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Hackeri sa snažili zdiskreditovať NATO, na spravodajských weboch uverejňovali falošné články © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Pri nedávnom útoku na Twitteri využili hackeri spear phishing, zamestnancov oklamali cez telefónNasledujúci článok
Trump chce v USA zakázať aplikáciu TikTok, pre firmu to bude veľká rana