Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia začala konanie proti Amazonu pre zneužívanie jeho pozície voči obchodníkom

 Webnoviny  10. november 2020  85
Európska komisia začala konanie proti Amazonu pre zneužívanie jeho pozície voči obchodníkom

10.11.2020 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) v utorok začala konanie proti americkej internetovej firme Amazon. Obviňuje ju, že zneužíva svoju dominantnú pozíciu na trhu na úkor obchodníkov, ktorí ponúkajú svoj tovar cez jej platformu. Komisia začala Amazon preverovať v roku 2018.

Neférová výhoda


Technologický gigant umožňuje obchodným partnerom predávať svoje produkty cez jej internetové stránky.

Prostredníctvom tretích strán sa na Amazone vlani predala viac ako polovica z celkového počtu predaných výrobkov.

Podľa komisie vyšetrovanie ukázalo, že Amazon systematicky zhromažďuje dôverné dáta obchodných partnerov. Tým získava neférovú výhodu, ktorú môže využiť proti potenciálnym konkurentom.

Mastná pokuta


Amazon má teraz možnosť odpovedať na výhrady komisie. Pokiaľ vyšetrovanie konštatuje porušenie pravidiel na ochranu hospodárskej súťaže, môže čeliť pokute až do výšky desať percent ročných tržieb.

To by v jeho prípade znamenalo miliardy dolárov. Spoločnosť obvinenia odmieta.

Viac k témam: dominantné postavenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia začala konanie proti Amazonu pre zneužívanie jeho pozície voči obchodníkom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.