Piatok, 7. máj 2021
Oblačno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Vyjednávači sa po mesiacoch rokovaní dohodli na novom sedemročnom rozpočte Únie

 Webnoviny  10. november 2020  67
Vyjednávači sa po mesiacoch rokovaní dohodli na novom sedemročnom rozpočte Únie

10.11.2020 (Webnoviny.sk) - Vyjednávači Európskej únie (EÚ) dosiahli v utorok po mesiacoch rokovaní dohodu o novom sedemročnom rozpočte eurobloku a tiež potrebnom balíku pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu v celkovej hodnote zhruba 1,8 bilióna eur.

Dohodu medzi vyjednávačmi Rady EÚ a Európskeho parlamentu musia ešte oficiálne potvrdiť ministri členských krajín a tiež poslanci europarlamentu.

Potrebujú rozbehnúť fond obnovy


Rozpočet by mal vstúpiť do platnosti 1. januára a predstavitelia únie preto dúfajú, že budú mať dohodu schválenú v priebehu najbližších týždňov.

"Konečne sme to dokázali," skonštatoval nemecký vyslanec Michael Clauss s tým, že únia urgentne potrebuje, aby sa rozbehol fond obnovy a pomohol stlmiť vážne ekonomické dopady pandémie. Nemecko má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo Rady EÚ.

Clauss vyjadril nádej, že všetky členské štáty a zákonodarcovia chápu potrebu rýchlo konať na podporu balíčka, ktorý zahŕňa aj 750-miliardový ozdravný fond. "Nikto nepotrebuje ďalšie prekážky a zdržania," skonštatoval.

Miliarda pôjde na budúce krízy


Europarlament informoval, že vyrokoval navyše 16 miliárd eur k sume, na ktorej sa lídri dohodli už skôr, a tiež, že väčšina prostriedkov pôjde na pomoc občanom únie s dopadmi pandémie. Miliardu eur plánujú použiť na riešenie budúcich kríz.

Balíček posilňuje programy vzdelávania a výskumu a kladie väčší dôraz na klimatickú zmenu a environmentálne politiky.

Na schválenie dohody v najbližších týždňoch vyzvala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej ľudia a firmy ťažko zasiahnuté koronakrízou potrebujú pomoc.

Viac k témam: rozpočet Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vyjednávači sa po mesiacoch rokovaní dohodli na novom sedemročnom rozpočte Únie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.