Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Čerpanie eurofondov a podpora regionálneho rozvoja budú prepojené, Čaputová podpísala novelu zákona

 Webnoviny  17. júl 2023  185  
Čerpanie eurofondov a podpora regionálneho rozvoja budú prepojené, Čaputová podpísala novelu zákona

17.7.2023 (SITA.sk) - Čerpanie európskych štrukturálnych fondov a podpora regionálneho rozvoja budú prepojené. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o podpore regionálneho rozvoja.

Zmeny zabezpečia efektívnejšie využitie zdrojov z európskych fondov s prihliadnutím na územné potreby. Od 1. septembra to umožní nastaviť nedopytový mechanizmus implementácie integrovaných územných investícií v Integrovanom regionálnom operačnom programe. Zvýši sa aj miera v súčasnosti nízkej schopnosti strategického plánovania subjektov územnej samosprávy.

Novela upravuje činnosti Rady partnerstva a Kooperačnej rady udržateľného mestského rozvoja, cieľom je implementácia mimo dopytového výberu projektov prostredníctvom integrovaných územných investícií vychádzajúcich z integrovaných územných stratégií. Obe rady predstavujú participatívne územné fórum, združujúce relevantných aktérov z prostredia územnej samosprávy, štátnej správy a súkromného a občianskeho sektora.

Zároveň bude možné navýšenie disponibilných finančných prostriedkov vyčlenených na výzvu a predĺženie lehoty na predkladanie žiadostí o dotáciu, ak táto zmena nemá vplyv na zmenu podmienok poskytnutia dotácie. V záujme urýchlenia kontrolných procesov novela precizuje spôsob výkonu finančnej kontroly poskytnutej dotácie ministerstvom.

Viac k témam: Eurofondy, Integrovaný regionálny operačný program (IROP), Prezidentka SR, Regionálny rozvoj
Zdroj: SITA.sk - Čerpanie eurofondov a podpora regionálneho rozvoja budú prepojené, Čaputová podpísala novelu zákona © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.