Streda, 12. máj 2021
Zamračené  10,7 °C
Mimoriadne správy

Automatizácia môže pripraviť o prácu množstvo Slovákov, problémom sú aj digitálne zručnosti

 Webnoviny  26. december 2020  61
Automatizácia môže pripraviť o prácu množstvo Slovákov, problémom sú aj digitálne zručnosti

26.12.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko má spomedzi 28 vyspelých krajín najvyššie riziko zániku pracovných miest v dôsledku automatizácie. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti zverejnenej Svetovým ekonomický fórom, na ktorej výsledky upozornila Podnikateľská aliancia Slovenska.

V ohrození by mohlo byť až 64 percent pracovných miest, pričom 33 percent označilo Svetové ekonomické fórum, ako vysoko rizikové. Podľa správy môže zároveň ekonomickú situáciu Slovenska v budúcnosti ohroziť nízka úroveň digitálnych zručností.

Výrazne horšie predpoklady


Správa sa venuje aj miere pripravenosti na rýchle zotavenie a ekonomickú transformáciu. "Z hodnotenia vyplýva, že žiadna zo skúmaných 37 krajín nie je komplexne pripravená," konštatuje aliancia a zároveň upozorňuje, že Slovensko má výrazne horšie predpoklady na ekonomické zotavenie po skončení pandémie než ostatné vyspelé krajiny.

Z pohľadu krajín V4 je hodnotené v piatich parametroch ako druhé a v troch parametroch ako tretia a štvrtá krajina regiónu.

Nie všetky krajiny utrpeli zásadné škody


Pandémia podľa správy síce poznačila všetky krajiny sveta, no nie všetky utrpeli zásadné škody. "Krajiny s vyspelými digitálnymi ekonomikami a digitálnymi zručnosťami, komplexnými sociálnymi sieťami a predchádzajúcimi skúsenosťami s epidémiami zvládli dopad pandémie na svoje ekonomiky a občanov najlepšie," zdôrazňuje.

Ako základné podmienky na zvládnutie budúcej ekonomickej transformácie určilo Svetové ekonomické fórum štyri piliere, a to priaznivé inštitucionálne prostredie, flexibilný trh práce, konkurenčné trhové prostredie a inovačný rámec.

Viac k témam: automatizácia priemyslu, digitálne zručnosti, Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Automatizácia môže pripraviť o prácu množstvo Slovákov, problémom sú aj digitálne zručnosti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.