Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Vláda pandémiu koronavírusu nezvláda, podnikatelia jej udelili nelichotivé hodnotenie
26.12.2020 (Webnoviny.sk) - Podnikatelia dali vláde za jej pôsobenie v tomto roku nelichotivé hodnotenie, oznámkovali ju na 4 mínus. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina. Podnikateľské prostredie je podľa neho aktuálne výrazne negatívne ovplyvnené pandémiou koronavírusu, pričom časť podnikateľov má existenčné problémy a časť prežíva s obavami.
“Nemožno vláde uprieť snahu, ale keď je človek dospelý, snaha nestačí, musia byť aj výsledky,“ zdôvodnil hodnotenie riaditeľ PAS Peter Serina. Vláda podľa neho pandémiu nezvláda. "Preto v zásade nemá priestor na hĺbkové a systematické reformy,“ myslí si Serina.
Ocenili najmä prístup Sulíka
Oceňuje, že vláda, respektíve minimálne minister hospodárstva, si uvedomuje, že je potrebné podnikateľské prostredie zlepšovať. Zatiaľ sa tak podľa neho deje najmä zmierňovaním byrokracie, čo považuje za dobrý začiatok, ale zároveň málo na to, aby sa podnikateľské prostredie zásadne zlepšilo.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Pri hodnotení prijatých opatrení vyzdvihol najmä podnikateľské “kilečko”. “Za najhoršie opatrenie ako celok považujem zvládanie koronakrízy vo vzťahu k podnikateľom. Ale aj návrhy v oblasti verejného obstarávania sa javia byť slušnou katastrofou,” doplnil.
Najväčším problémom sú dane a odvody
Podnikateľov pritom stále najviac trápia daňovo-odvodové zaťaženie, nerovnosť pred zákonom, či nevymožiteľnosť práva. Rovnako tak podľa Serinu už roky čakajú na reformy pracovného, obchodného a občianskeho práva.
Pripomenul obchodný register, ktorý najmä v bratislavskom obvode registrového súdu pravidelne kolabuje. “Ale všetky tieto stabilné bariéry prekrýva koronakríza a pre mnohé sektory podnikania zničujúco pomalá, byrokratická a nízka pomoc zo strany štátu,“ zdôraznil.
V roku 2021 by podnikatelia uvítali, na základe odborných dát, jasné, predvídateľné a systémové riadenie krízy, hospodárstva, ako aj celkovo spoločnosti.
Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda pandémiu koronavírusu nezvláda, podnikatelia jej udelili nelichotivé hodnotenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Na policajnom prezídiu má pribudnúť busta Lučanského, exminister Mikulec vyjadril svoje pochybnosti