Utorok, 11. máj 2021
Jasno  18,2 °C
Mimoriadne správy

Kompenzačné príspevky pre prepustených baníkov vzrastú, štátny rozpočet ukrátia o takmer 20-tisíc eur

 Webnoviny  26. december 2020  63
Kompenzačné príspevky pre prepustených baníkov vzrastú, štátny rozpočet ukrátia o takmer 20-tisíc eur

26.12.2020 (Webnoviny.sk) - Kompenzačné príspevky pre vyše stovku prepustených baníkov, ktoré im vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí, sa od januára zvýšia o 2,2 percenta. Vyplýva to z opatrenia ministerstva práce a sociálnych vecí, ktoré nadobudne účinnosť od 1. januára 2021.

Sumy týchto dávok totiž zo zákona vzrastú o rovnaké percento, o aké sa od júla tohto roka zvýšilo životné minimum. Zvýšenie kompenzačných príspevkov pre približne 148 bývalých baníkov mesačne si budúci rok vyžiada zo štátneho rozpočtu 19 155 eur.

Príspevok na niekoľko rokov


Základná suma kompenzačného príspevku pre baníkov, ktorí pracovali pod zemou najmenej tri roky alebo aspoň šesť rokov, sa od januára zvýši z 200 eur na 204,20 eura mesačne. Ak baník pracoval pod zemou najmenej tri roky, kompenzačný príspevok dostáva jeden rok a ak fáral do baní najmenej šesť rokov, dávku poberá dva roky.

Pre baníkov, ktorí pracovali v bani najmenej 10 rokov alebo aspoň 15 rokov, základná výška kompenzačného príspevku od začiatku budúceho roka stúpne z 350 eur na 357,70 eura mesačne. Po odpracovaní najmenej 10 rokov v bani prepustený baník dostáva príspevok tri roky a ak v bani odrobil aspoň 15 rokov, nárok na kompenzačný príspevok mu trvá sedem rokov.

Stúpne aj koeficient


Od 1. januára budúceho roka sa tiež zvýši koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku. Ide o prípady, keď prepustený baník odpracoval viac ako 3 roky v baníctve. Koeficient v tomto prípade stúpne zo 17,5 na 17,9.

Stúpne aj koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku, ak bývalý baník odpracoval v baníctve viac ako 10 rokov, a to z 23,33 na 23,80. Vyššie koeficienty budú pre prepustených baníkov znamenať vyššie kompenzačné príspevky.

Viac k témam: baníci, kompenzačný príspevok
Zdroj: Webnoviny.sk - Kompenzačné príspevky pre prepustených baníkov vzrastú, štátny rozpočet ukrátia o takmer 20-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.