Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Za syndrómom zlomeného srdca je mozog, podľa vedcov svoju úlohu hrá myseľ v reakcii na stres
BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Smutná udalosť v živote môže viesť k poškodeniu srdca a na príčine je mozog. Švajčiarski vedci pozorovali ľudí so zriedkavým a neobvyklým stavom nazývaným syndróm zlomeného srdca.
Stresujúca a emotívna udalosť
K oslabeniu a zlyhávaniu srdca dochádza náhle, často po stresujúcej a emotívnej udalosti ako napríklad strata blízkej osoby. Ide o málo prebádanú oblasť, podľa odborného časopisu European Heart Journal svoju úlohu hrá myseľ reagujúca na stres.
Syndróm zlomeného srdca, známy tiež ako takotsubo syndróm - referujúc na tvar srdca u ľudí s týmto stavom, ktorý pripomína japonskú nádobu - môže spôsobiť šok. Odlišuje sa od zlyhania srdca, ktoré spôsobuje upchatie cievy, má však rovnaké príznaky vrátane dýchavičnosti a bolesti hrudníka.
Stav môže viesť k úmrtiu
Spúšťačom je často nešťastná udalosť, avšak spojitosť môže mať aj udalosť veľmi vzrušujúca ako svadba alebo nové zamestnanie. Môže to byť dočasný stav, keď sa srdcový sval zotaví v priebehu niekoľkých dní, týždňov alebo mesiacov, no v niektorých prípadoch môže viesť až k úmrtiu.
Podľa odhadov môže syndróm zlomeného srdca iba vo Veľkej Británii postihnúť ročne približne dva a pol tisíc ľudí. Presná príčina zatiaľ nie je známa, podľa odborníkov však môže ísť o zvýšenú hladinu stresových hormónov ako adrenalín.
Viac k témam: infarkt, mozog, zdravé srdce, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Za syndrómom zlomeného srdca je mozog, podľa vedcov svoju úlohu hrá myseľ v reakcii na stres © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIVNasledujúci článok
Životu v tme sa dá predísť preventívnou prehliadkou