Nedeľa, 26. máj 2019
Slabý dážď  12,6 °C
Mimoriadne správy

Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIV

 Webnoviny   5. marec 2019  57
Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIV

SEATTLE 5. marca (WebNoviny.sk) - Transplantácia kmeňových buniek zbavila nemenovaného Londýnčana vírusu HIV, ktorý mu diagnostikovali v roku 2003.

V roku 2012 začal užívať lieky na liečbu ochorenia. V tom istom roku mu diagnostikovali Hodgkinov lymfóm, pričom v roku 2016 súhlasil, že bude proti rakovine bojovať transplantáciou kmeňových buniek.

Darca s génovou mutáciou


Jeho lekári pritom zistili, že vďaka vhodnému darcovi, by sa im mohlo podariť vyliečiť ho týmto spôsobom aj z HIV. Napokon našli darcu s génovou mutáciou, ktorá ponúka prirodzenú rezistenciu proti HIV.

Transplantácia zmenila pacientov imunitný systém a stal sa odolný voči HIV. Dobrovoľne prestal užívať lieky, aby zistil, či sa vírus vráti. To sa však nestalo a aj po 18 mesiacoch od transplantácie nenašli po HIV ani stopu.

Doteraz bol jediným človekom, ktorého lekári zbavili HIV, Američan Timothy Ray Brow. Ten podstúpil liečbu v Nemecku a už dvanásť rokov od transplantácie si môže užívať život bez HIV.

Transplantácie kmeňových buniek sú nebezpečné


Transplantácie kmeňových buniek sú nebezpečné a u niektorých pacientov zlyhávajú. Takisto nie sú praktické, keďže vírusom HIV sú nakazené milióny ľudí.

Keith Jerome z Fred Hutchinson Cancer Research Center v americkom meste Seattle uviedol, že najnovší prípad "potvrdil, že vyliečenie Timothyho Browna nebola len náhoda a dá sa to zopakovať".

O prípade informovali v pondelok v magazíne Nature a budú o ňom diskutovať aj na konferencii o HIV v Seattli.

Brown by sa chcel stretnúť s londýnskym pacientom a povzbudiť ho, aby o liečbe verejne hovoril.

Viac k témam: HIV, transplantácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIV © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.