- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Nosenie prilby pri jazde na motorke je zákonná povinnosť. Každému motorkárovi by malo ísť však o viac ako len o vyhýbanie sa pokute. V prvom rade predsa prilba chráni hlavu a v prípade nehody môže byť rozhodujúcim prvkom, ktorý zabráni tomu, aby bola nehoda fatálna.
Nestačí len nasadiť. Prilbu treba aj dobre zapnúť
Našťastie si toto uvedomuje čoraz viac ľudí a nájsť tak motorkára, ktorý na povinnosť nosenia prilby na motorku „frfle“ pri každej príležitosti, je čoraz zriedkavejšie. I keď ktovie, aká by bola situácia, keby sa zákon ustanovujúci povinnosť nosenia prilby zruší.
Netreba však zabúdať na to, že prilbu nie je potrebné mať len nasadenú na hlave, ale aj dobre zapnutú. Nemusíte mať najdrahšiu prilbu na trhu, ale rozhodne musí prejsť homologizáciou a spĺňať požadované normy, aby naozaj prispievala k bezpečnosti jazdy.
Výberu vhodnej veľkosti venuje extra pozornosť. A po nehode preč so starou prilbou
Čo ešte by ste ohľadom prilieb na motorku mali vedieť? Pri kúpe novej prilby je veľmi dôležitá správna veľkosť. Prilba vám musí sedieť presne a nie len „celkom presne“. Má to totižto veľký vplyv na to, ako bude vykonávať svoju fuknciu.
Dôležité je aj vedieť, čo s prilbou po (aj menšej) nehode? Ak by sme to mali opísať analógiou, tak môžeme povedať, že podobne ako je v aute po nehode nutná reaktivácia airbagovej jednotky, je nutné aj po menšej nehode prilbu vymeniť.
A to aj v prípade, že okrem nejakých škrabancov na lakovaní prilby nevidieť žiadne následky nehody. Môže byť totižto poškodená vnútorná štruktúra prilby, kvôli čomu by vás pri ďalšej nehode už neochránila. A predsa nechcete riskovať, že sa o takomto poškodení dozviete až pri tej ďalšej nehode a utrpíte kvôli tomu vážne zranenie? Za šetrenie na novej prilbe to nestojí.
Zdroj obrázka: Shutterstock.com
Autor: Abraham_stockero
Predchádzajúci článok
Ako sa zachovať, keď vypukne požiar?Nasledujúci článok
Príčiny bolesti v ústach môžu byť rôzne. Rozhodne ich však nepodceňujte