Streda, 21. február 2024
Zamračené  3,1 °C
Mimoriadne správy

Čo je pri prilbách na motorku dôležité okrem toho, že ich treba nosiť?

 Seocentrum  27. máj 2022  845  
Čo je pri prilbách na motorku dôležité okrem toho, že ich treba nosiť?

Nosenie prilby pri jazde na motorke je zákonná povinnosť. Každému motorkárovi by malo ísť však o viac ako len o vyhýbanie sa pokute. V prvom rade predsa prilba chráni hlavu a v prípade nehody môže byť rozhodujúcim prvkom, ktorý zabráni tomu, aby bola nehoda fatálna.


Nestačí len nasadiť. Prilbu treba aj dobre zapnúť


Našťastie si toto uvedomuje čoraz viac ľudí a nájsť tak motorkára, ktorý na povinnosť nosenia prilby na motorku „frfle“ pri každej príležitosti, je čoraz zriedkavejšie. I keď ktovie, aká by bola situácia, keby sa zákon ustanovujúci povinnosť nosenia prilby zruší.


Netreba však zabúdať na to, že prilbu nie je potrebné mať len nasadenú na hlave, ale aj dobre zapnutú. Nemusíte mať najdrahšiu prilbu na trhu, ale rozhodne musí prejsť homologizáciou a spĺňať požadované normy, aby naozaj prispievala k bezpečnosti jazdy.


Výberu vhodnej veľkosti venuje extra pozornosť. A po nehode preč so starou prilbou


Čo ešte by ste ohľadom prilieb na motorku mali vedieť? Pri kúpe novej prilby je veľmi dôležitá správna veľkosť. Prilba vám musí sedieť presne a nie len „celkom presne“. Má to totižto veľký vplyv na to, ako bude vykonávať svoju fuknciu.


Dôležité je aj vedieť, čo s prilbou po (aj menšej) nehode? Ak by sme to mali opísať analógiou, tak môžeme povedať, že podobne ako je v aute po nehode nutná reaktivácia airbagovej jednotky, je nutné aj po menšej nehode prilbu vymeniť.


A to aj v prípade, že okrem nejakých škrabancov na lakovaní prilby nevidieť žiadne následky nehody. Môže byť totižto poškodená vnútorná štruktúra prilby, kvôli čomu by vás pri ďalšej nehode už neochránila. A predsa nechcete riskovať, že sa o takomto poškodení dozviete až pri tej ďalšej nehode a utrpíte kvôli tomu vážne zranenie? Za šetrenie na novej prilbe to nestojí.


Zdroj obrázka: Shutterstock.com
Autor: Abraham_stockero