Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Ako sa zachovať, keď vypukne požiar?

 Seocentrum  24. január 2022  1265  
Ako sa zachovať, keď vypukne požiar?

Ak chcete zabrániť tomu, aby požiar vášmu domu spôsobil vážne škody, dbajte na prevenciu. Pokiaľ ale k požiaru aj napriek tomu dôjde, ponúkame vám niekoľko trikov, ktoré by sa vám v daný okamih mohli hodiť. Oheň je katastrofálna a musíte byť opatrní, pretože iba za dve minúty sa požiar v kuchyni môže zmeniť na rýchlo sa pohybujúcu a život ohrozujúcu beštiu. Čo teda robiť? Tu je niekoľko tipov.


1. Zaobstarajte si hasiaci prístroj


Pokiaľ budete počuť zvuk požiarneho poplachu, neignorujte ho, choďte pre svoj hasiaci prístroj, aj keď je to len ako preventívne opatrenie. Práve to totiž môže pomôcť okamžite obmedziť požiar. Ak ale žiadny oheň nevidíte, okamžite opustite budovu.


V prípade, že požiar vznikne vo vašej kuchyni, hasiaci prístroj a vaša rýchla reakcia môžu zabrániť obrovským škodám. Dávajte však pozor na to, aby ste nehasili horiaci olej alebo elektrické spotrebiče vodou a hasiacimi prístrojmi na vodnej báze. V tom prípade by ste totiž situácii skôr uškodili.


2. Spustite alarm alebo oboznámte susedov


Pokiaľ požiar vznikol u vás, informujte ostatných v dome o požiarnej situácii hlasným krikom alebo manuálnym spustením požiarneho alarmu. Nespoliehajte sa na to, že detektory dymu informujú ostatných automaticky. Technológie môžu niekedy zlyhať napríklad kvôli poruche batérie alebo z iných dôvodov.


3. Zavolajte 112


Po upozornení ostatných v budove opustite objekt, zdvihnite telefón a zavolajte hasičov. Pokiaľ telefón nemáte pri sebe, nezdržujte sa v dome a nehľadajte svoje mobilné zariadenie, pretože by ste mohli uviaznuť v plameňoch. Poponáhľajte sa a požiadajte susedov alebo okoloidúcich, aby vám pomohli zavolať pomoc.


4. Veci nechajte vo vnútri


Keď sa ocitnete v požiari, nikdy sa nevracajte do horiacej budovy po veci. Vždy môžete upozorniť hasičov, že máte v dome cennosti, o ktoré nechcete prísť, a oboznámiť ich s konkrétnou polohou. Rozhodne sa však nesnažte cennosti nájsť sami, môže vás to stať život.


6. Zakryte si nos


Pri požiari domu si zakryte nos košeľou alebo vlhkým uterákom. Zabránite tým prenikaniu dymu do pľúc. Tvár zakryte aj deťom, najmä keď im pomáhate dostať sa do bezpečia.


7. Zatvorte za sebou dvere


Akonáhle opustíte miestnosť, zatvorte za sebou dvere. Výskum preukázal, že zatváranie dverí zabraňuje šíreniu požiaru, čo jednoducho znamená, že oheň bude uzavretý na jednom mieste, alebo sa minimálne spomalí jeho šírenie.


Zdroj obrázku: ambrozinio / Shutterstock.com