Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Červené víno je zrejme prospešné pre črevá, ale nie je to dôvod začať piť vo veľkom
2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Červené víno pravdepodobne blahodarne pôsobí na črevá tým, že podporuje rôznorodosť črevnej mikroflóry. Tvrdia to vedci z King's College London. Prospešné sú podľa ich predpokladov polyfenoly, ktoré sa síce nachádzajú aj v bielom víne, pive a cideri, no v oveľa menšom množstve.
Pozitívny účinok pritom priniesol už jeden pohár vína za dva týždne, no vedci varujú, že to nie je dôvod začať piť vo veľkom. Polyfenoly sa nachádzajú aj v ovocí a zelenine. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Polyfenoly, ako napríklad resveratrol, sú mikronutrienty, o ktorých odborníci predpokladajú, že sú prospešné pre zdravie a pôsobia ako palivo pre dobré mikróby žijúce v črevách.
Čoraz viac výskumov upozorňuje na to, že aj malé zmeny v mikrobiote môžu zvýšiť náchylnosť na ochorenia, ako napríklad syndróm dráždivého čreva, srdcové choroby alebo obezita, a môžu tiež ovplyvňovať náladu a psychické zdravie. Tento vyvážený črevný ekosystém pritom dokáže ovplyvniť stravovanie, životný štýl aj lieky.
Rôznorodejšia črevná mikrobiota
Štúdia, ktorú zverejnili v magazíne Gastroenterology, sa zamerala na tisícky ľudí z Veľkej Británie, Spojených štátov a Holandska. Účastníkov - dvojčiat, ktoré sa zúčastňujú na výskumoch o zdraví, sa pýtali na ich stravu a tiež to, koľko a aký alkohol zvyknú piť.
Ukázalo sa, že črevná mikrobiota tých, ktorí pili červené víno, bola rôznorodejšia ako u ostatných. Diverzita sa pritom zvyšovala s množstvom červeného vína, ktoré osoba skonzumovala, no ako dostatočné sa ukázalo občasné pitie - jeden pohár za jeden či dva týždne. Ani jeden z účastníkov však nepil veľa.
Výskumníci zároveň upozorňujú, že prílišné pitie alkoholu neodporúčajú a predpokladajú, že by malo negatívny vplyv na baktérie v črevách i celkové zdravie človeka.
Alkohol treba konzumovať s mierou
Výskumníčka Caroline Le Roy poznamenala, že zistenia priniesla "pozorovacia štúdia" a tak nevedia dokázať, že pozorovaný efekt spôsobilo červené víno.
"Ak si dnes musíte vybrať alkoholický nápoj, vyberte si červené víno, pretože sa zdá, že má pozitívny vplyv na vás a vaše črevné mikróby, ktoré vám zas môžu pomôcť s hmotnosťou a rizikom srdcových chorôb," skonštatovala s tým, že nie je potrebné piť každý deň a stále platí, že alkohol treba konzumovať s mierou.
Zároveň tiež navrhla následnú štúdiu, v ktorej by účastníci pili červené víno, žiadny alkohol alebo šťavu z červeného hrozna a vedci by porovnali, aký vplyv to má na ich črevnú mikrobiotu.
Podobne sa vyjadril aj Alex White z British Nutrition Foundation, ktorý zároveň pripomenul, že zvýšená konzumácia alkoholu je spájaná so zvýšeným rizikom najrôznejších zdravotných problémov, vrátane niektorých druhov rakoviny, srdcových chorôb, mŕtvice či ochorení pečene.
Viac k témam: červené víno, polyfenoly, vedci, víno
Zdroj: Webnoviny.sk - Červené víno je zrejme prospešné pre črevá, ale nie je to dôvod začať piť vo veľkom © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskumNasledujúci článok
Taštičkové ortopedické matrace vám umožnia sa konečne dobre vyspať