Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Aké dermatologické metódy odstránenia pigmentácii sa využívajú?

 Seocentrum  31. október 2022  261  
Aké dermatologické metódy odstránenia pigmentácii sa využívajú?

Pigmentové škvrny sú jedným z estetických kožných problémov. Typicky vznikajú v oblasti tváre, krku, či na chrbtoch rúk. Ich príčina? Zmnoženie alebo aktivácia pigmentových buniek.


Množstvo príčin, ale aj viacero riešení


Za vznikom pigmentových škvŕn môže byť pôsobenie slnka ak sa na vašej pravidelnej dovolenke v Ománe príliš nechránite pred slnečnými lúčmi, hormonálne zmeny, užívanie hormonálnej antikoncepcie, tehotenstvo, či parfumy a rôzne iné produkty, ktoré zvyšujú citlivosť kože na slnko.


Aj keď pigmentové škvrny zvyknú byť len estetickým problémom bez toho, aby spôsobovali nejaké vážnejšie problémy, často je aj to estetické hľadisko pádnym dôvodom na to, aby sme zatúžili po ich odstránení. Našťastie, s týmto vám môže byť poskytnutá pomoc v podobe rôznych metód pre odstránenie pigmentových škvŕn.


Pomoc prichádza v mnohých podobách


Prvou metódou pre odstránenie škvŕn je chemický peeling. Hovoríme však o stredne hlbokom až hlbokom peelingu, ktorý vám aplikujú v dermatologickej ambulancii. Pri peelingu sa trichlóroctovou kyselinou jemne odstraňuje rohovinová vrstva pokožky. Pigmentové škvrny sú tak zosvetlené a to je princíp fungovania peelingu: škvrny sa zosvetlia tak, aby odtieňom splynuli s okolitou kožou.


Druhou metódou je odstránenie pigmentových škvŕn CO2 laserom. Pomocou tohto lasera sa zbrusuje povrchová vrstva kože. A na záver tu máme ešte jednu metódu, ktorá je moderná a účinná.


Ide o intenzívne pulzné svetlo (IPL). Jeho pôsobením sa fragmentuje pigment, ktorý následne zmetabolizuje imunitný systém. Výhodou je, že sa pri IPL metóde dá pomocou rôznych filtrov zasiahnuť správnu hĺbku kože podľa potreby. Nebojte sa, nemusíte si spomedzi týchto metód vyberať, to za vás urobí dermatológ, aby ste dosiahli tie najlepšie výsledky.


Zdroj obrázka: Autor: Evgeniy Kalinovskiy / Shutterstock.com