Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Amatérsky potápač fotografoval v Jazere medúz, na jednom z ostrovov súostrovia Palau (nezávislý štát v Austrálii a Oceánii), ktoré obýva 13 miliónov medúz.
Toto územie bolo v roku 2012 vyhlásené UNESCO-m za svetové dedičstvo. Jazero medúz, v domorodom jazyku nazývané Ongeim´l Tketau, zaberá plochu cca 6 ha, je dlhé 460 m a široké 160 m a dosahuje priemernú hĺbku 30 metrov. Žijú v ňom medúzy dvoch rôznych druhov - Mastigias papua etpisoni (zlatá medúza) a Aurelia aurita.
„Plávať obklopený 13 miliónmi medúz je priam surrealistický zážitok a zároveň nádherný príklad, aká úžasná je naša planéta,“ uvádza potápač (na Youtube vystupujúci pod pseudonymom mikeyk730), ktorý raj medúz prirovnáva k „želatínovému raju“.
Niektoré štúdie upozorňujú, že medúzy môžu v budúcnosti dominovať svetovým oceánom. Ich populácia v tejto lagúne je prirodzený jav, ktorý pretrváva po tisíce rokov. Miestne úrady sa snažia regulovať povrchové potápanie, aby nenarušili rovnováhu rôznych druhov živočíchov a rastlín. Premnoženie medúz je výsledkom prirodzeného procesu. Napriek tomu medzinárodné štúdie varujú, že znečistenie a nadmerný rybolov môžu spôsobiť zmeny v existujúcich morských ekosystémoch. Medúzy sa objavili pred asi 500 miliónmi rokov a tvoria jednu zo skupín starších (a lepšie adaptovaných) živočíchov na našej planéte.
Predchádzajúci článok
Žabky áno či nie?Nasledujúci článok
Najmenší jeleň v ZOO v New Yorku