Nedeľa, 27. september 2020
Prevažne slnečno  10,1 °C
Mimoriadne správy

Z najväčšieho grónskeho ľadového šelfu sa odlomila obrovská časť, vedci bijú na poplach

 Webnoviny  14. september 2020  43
Z najväčšieho grónskeho ľadového šelfu sa odlomila obrovská časť, vedci bijú na poplach

14.9.2020 (Webnoviny.sk) - Z najväčšieho zostávajúceho ľadového šelfu, známeho ako 79N alebo Nioghalvfjerdsfjorden, sa odlomil obrovský kus ľadu.

Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého mal kus, ktorý sa oddelil v severovýchodnom Grónsku, rozlohu asi 110 kilometrov štvorcových, pričom satelitné snímky ukazujú, že sa rozpadol na množstvo menších kúskov.

Podľa vedcov je to ďalší dôkaz o rýchlych klimatických zmenách v Grónsku. "Atmosféra v tomto regióne sa od roku 1980 oteplila o zhruba 3 stupne Celzia," komentovala situáciu pre BBC News polárna vedkyňa Jenny Turton z nemeckej Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg s tým, že v rokoch 2019 a 2020 tam boli "rekordné letné teploty". Nioghalvfjerdsfjorden je dlhý zhruba 80 kilometrov a široký asi 20 kilometrov.

Viac k témam: klimatické zmeny, topenie ľadovcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Z najväčšieho grónskeho ľadového šelfu sa odlomila obrovská časť, vedci bijú na poplach © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.