Nedeľa, 27. september 2020
Prevažne slnečno  7,2 °C
Mimoriadne správy

Lincolnov pramienok vlasov pripevnený na telegrame o atentáte predali za desiatky tisíc dolárov

 Webnoviny  14. september 2020  38
Lincolnov pramienok vlasov pripevnený na telegrame o atentáte predali za desiatky tisíc dolárov

14.9.2020 (Webnoviny.sk) - Pramienok vlasov Abrahama Lincolna spolu s krvavo zafarbeným telegramom o atentáte naňho predali za viac ako 81-tisíc dolárov (približne 68-tisíc eur) neznámemu kupcovi na aukcii v americkom Bostone.

Zhruba päť centimetrov dlhý prameň vlasov odobrali počas posmrtného vyšetrenia v poradí 16. amerického prezidenta, ktorého zastrelili 15. apríla 1865 vo Washingtone. Pripevnili ich na oficiálny telegram vtedajšieho ministerstva vojny, ktorý odoslali doktorovi Lymanovi Beecherovi Toddovi, pracovníkovi pošty v Lincolnovom rodnom Kentucky a bratrancovi Mary Todd Lincoln, vdove po prezidentovi.

Aukčná spoločnosť RR Auction sa zaručila za pravosť prameňa vlasov a telegramu. Vyvolávacia cena bola 75-tisíc dolárov, cenné artefakty napokon vydražili za 81 250 dolárov.

Viac k témam: aukcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Lincolnov pramienok vlasov pripevnený na telegrame o atentáte predali za desiatky tisíc dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.