Streda, 26. jún 2019
Slnečno  20,2 °C
Mimoriadne správy

Video: V bojnickej ZOO pribudol nový prírastok, kelekciu vtákov spestrí kondor kráľovský

 Webnoviny   8. september 2018  144
Video: V bojnickej ZOO pribudol nový prírastok, kelekciu vtákov spestrí kondor kráľovský

BRATISLAVA 8. septembra (WebNoviny.sk) – Národná zoologická záhrada v Bojniciach sa môže pochváliť vzácnym prírastkom. Po 22 rokoch sa stal kondor kráľovský opäť súčasťou jej kolekcie vtákov.

Ukryté pred návštevníkmi


V ZOO pribudla dvojročná samica kondora z varšavskej zoo a rovnako starý samec z chovu ZOO Rhenen v Holandsku.

„Oba vtáky boli úspešne spojené. Zatiaľ ich musíme držať v zázemí, ukryté pred zrakmi návštevníkov,“ uviedla hovorkyňa bojnickej zoo Simona Kubičková. Vysvetlila, že dôvodom je výstavba novej voliéry, ktorá ešte nie je ukončená. Kondory kráľovské v bojnickej ZOO chovali aj v minulosti.

„Už v roku 1968 bol dovezený pár, z ktorého samica žila v našej ZOO až do roku 1995 v jednej z voliér pri vstupe a pokladniach,“ uviedla Kubičková.

Pochádza z Mexika


Kondor kráľovský má charakteristicky čierno-biele sfarbenie peria s pestrofarebnou holou kožou na krku a hlave. Jeho typickým znakom je mäsitý výrastok nad zobákom, ktorý je u dospelých vtákov výrazne oranžový.

Pri dĺžke 80 cm môže tento vták merať v rozpätí krídel až dva metre a vážiť cez 3,5 kg. Žije prevažne v nížinách tropických lesov od Mexika až po severnú časť Argentíny.

Odporúčame:
Trom slovenským samiciam Rysa vypusteným v Nemecku sa narodili mláďatá

Žije v pároch alebo malých skupinách a má slabšie vyvinutý čuch. Preto pri vyhľadávaní zdochlín využíva schopnosti iných kondorov, ktorí ho k hľadanej potrave vždy dovedú.

Kondory nemajú hlasový orgán, takže ich zvukové prejavy sú obmedzené prakticky len na syčanie. Mláďatá sú v prvých rokoch pomerne tmavé, plné vyfarbenie získavajú po troch až štyroch rokoch. V opatere človeka sa tento druh dožíva často viac ako 30 rokov.

Odporúčame:
Video: Jedna z najvzácnejších opíc na svete sa narodila v českej ZOO

Nebolo to jednoduché


Chov kondorov kráľovských je v európskych zoologických záhradách riadený prostredníctvom plemennej knihy, ktorú vedie Zoologická záhrada Lourosa v Portugalsku. Momentálne ich chová 42 Zoo a vtáčích parkov v Európe s populáciou približne 70 jedincov.

Získať tieto vtáky nie je jednoduché, mnohé ZOO musia čakať v poradovníku aj niekoľko rokov. Je to dané aj tým, že v podmienkach zoologickej záhrady sa rozmnožujú vzácne, zakončila Kubičková.

Viac k témam: kondor kráľovský, ZOO Bojnice
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V bojnickej ZOO pribudol nový prírastok, kelekciu vtákov spestrí kondor kráľovský © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.