Streda, 26. jún 2019
Slnečno  19,5 °C
Mimoriadne správy

Akrobat Roman Kramařík ako prvý Čech obletel svet, po 46 dňoch pristál na letisku pri Prahe

 Webnoviny   9. september 2018  150
Akrobat Roman Kramařík ako prvý Čech obletel svet, po 46 dňoch pristál na letisku pri Prahe

PRAHA 9. septembra (WebNoviny.sk) - Akrobat Roman Kramařík obletel v malom lietadle Cessna zemeguľu za 46 dní a v sobotu popoludní pristál na letisku v Letňanoch.

Jednomotorovým hornoplošníkom prekonal tri kontinenty, tri oceány a vo vzduchu strávil takmer 150 hodín. Na ceste sa stretával s ľuďmi s väzbami na Česko, najzaujímavejším z nich bol dalajláma, informuje portál iDNES.cz.

Šesť týždňov obrovského stresu


Medzi pocitmi Romana Kramaříka bezprostredne po návrate prevládalo vyčerpanie. „Znamená to pre mňa splnenie sna, dosiahnutie určitej méty a hlavne šesť týždňov obrovského stresu a tvrdej práce," zhrnul svoju výpravu. Najviac stresujúcim faktorom pre neho bolo počasie, hoci mu podľa jeho slov vychádzalo nečakane v ústrety.

Pri presunoch medzi krajinami bolo zaujímavé sledovať, ako sa menia kultúry a nálada ľudí. Sú krajiny, ktoré sú celé veselé, iné sú smutnejšie. Keď človek navštívi len jednu krajinu, nemá toto porovnanie a nemôže si to uvedomiť," priblížil Kramařík svoje zážitky. Jeho očakávania podľa neho najviac predčili Izrael a Filipíny.

Prešiel zhruba štyridsaťtisíc kilometrov


Jeho let bol prvým samostatným obletom Zeme českým pilotom. Celkovo musel Kramařík pre dosiahnutie svojho cieľa uraziť zhruba štyridsaťtisíc kilometrov. Príprava cesty trvala niekoľko mesiacov a plánovaná trasa sa za posledný pol rok pred odletom zmenila zhruba štyridsaťkrát. Na expedíciu sa vydal pri príležitosti osláv sto rokov od vzniku Československa.

Počas cesty čakalo Kramaříka asi dvadsať medzipristátí. Eurázijský kontinent obletel cez Blízky východ, Indiu a Japonsko a pokračoval cez Pacifik a Spojené štáty.

 Viac k témam: lietadlo
Zdroj: Webnoviny.sk - Akrobat Roman Kramařík ako prvý Čech obletel svet, po 46 dňoch pristál na letisku pri Prahe © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.