Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
V Mošovciach objavili vzácne keltské mince, pravdepodobne ich vyrazili zo slovenského striebra
NITRA 9. novembra (WebNoviny.sk) – Poklad keltských mincí našli archeológovia v Mošovciach pri Turčianskych Tepliciach. Nález 40 mincí obsahuje najcennejšie strieborné mince, ktoré Kelti v tejto oblasti razili – tzv. tetradrachmy.
„Kelti mali prepracovaný mincový systém, tetradrachmy majú štvornásobnú hodnotu ďalších nominálov. Vážia deväť až desať gramov, teda majú v sebe akoby štyri drachmy, čo boli v tej dobe najmenšie mince,“ povedal zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta.
Ako dodal, je vysoko pravdepodobné, že sú vyrazené zo striebra z karpatských, čiže slovenských ložísk. Ekonomická moc Keltov na našom území sa do značnej miery zakladala na ich využívaní prírodných zdrojov, predovšetkým zlata, striebra a železa. Turiec patril ku kľúčovým hospodárskym a kultúrnym centrám Keltov na Slovensku.
Mince zo začiatku nášho letopočtu
Systematický prieskum v katastri Mošoviec, ale aj v katastroch ďalších okolitých obcí, robia archeológovia aj v súvislosti s ťažbou lesa v dôsledku lykožrútovej kalamity. Pri náleze mincí ich nepredbehli vykrádači, ktorí s detektormi kovov hľadajú po celom Slovensku vzácne nálezy a potom ich predávajú alebo vymieňajú s inými zberateľmi.
„Archeológ nehľadá len to, čo je drahé a vzácne, ale predovšetkým hľadá súvislosti a vďaka detailnej práci v teréne môže nález ďalej vysvetliť,“ hovorí Pieta.
Mince boli rozptýlené na strmom svahu. Archeológovia našli miesto, kde boli zrejme zabalené v uzlíku z organickej hmoty a eróziou pôdy sa rozptýlili dolu svahom. Zároveň zistili, že do zeme ich uložili Kelti pravdepodobne v čase bojov na začiatku nášho letopočtu. Ide už o druhý hromadný nález mincí z tohto priestoru, prvý bol v roku 2008.
Problém s vykrádačmi
Keltské mince sú najstaršími mincami razenými na našom území. Ako povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay, nález dokazuje, že Slovensko je stále plné významných archeologických nálezov, ktoré sú ukryté pod zemou.
„Musíme vyvíjať maximálnu snahu, aby sme predbiehali vykrádačov, pretože všade, kde chodíme na prieskumy, nachádzame stopy po ľuďoch, ktorí tam už boli pred nami. Slovensko je plné vykrádačských jám a žiaľ, množstvo nálezov nám odchádza preč,“ skonštatoval.
Podľa neho treba by pomohlo zmeniť zákon tak, aby sa na terénnych výskumoch mohli podieľať aj záujemcovia o archeológovia z radov laickej verejnosti. „Takáto súhra medzi vedcami a tými, ktorí sú ochotní hľadať nálezy pod dohľadom archeológov, funguje aj v mnohých iných krajinách,“ podotkol Ruttkay.
Viac k témam: Archeologický ústav SAV v Nitre, archeologický výskum, keltské mince
Zdroj: Webnoviny.sk - V Mošovciach objavili vzácne keltské mince, pravdepodobne ich vyrazili zo slovenského striebra © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ozónové diery sa zmenšujú, do 50 rokov by mali zmiznúť