Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Svet čaká rast megamiest, tvrdí správa OSN a hovorí o zvýšení mestského obyvateľstva v roku 2050

 Webnoviny  23. máj 2018  523  
Svet čaká rast megamiest, tvrdí správa OSN a hovorí o zvýšení mestského obyvateľstva v roku 2050

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Svet v nasledujúcich desaťročiach čaká rast megamiest a zvýšenie počtu mestského obyvateľstva. Do roku 2050 by v mestách mali žiť až dve tretiny svetovej populácie. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov.

V súčasnosti tvoria obyvatelia miest 55 percent z celkovej populácie sveta. Správa populačnej divízie Oddelenia OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti (DESA) predpovedá, že toto číslo do roku 2050 vzrastie na 68 percent. Do miest pritom pribudne 2,5 miliardy nových obyvateľov.

Odporúčame:
Vedci objavili najstaršie stopy kyslíka, vytvorili ho zrejme už prvé hviezdy

Najviac urbanizované regióny sú v súčasnosti Severná Amerika s 82 percentami obyvateľstva žijúcimi v mestských oblastiach, Latinská Amerika a Karibik s 81 percentami, Európa so 74 percentami a Oceánia so 68 percentami. V Ázii tento počet dosahuje 50 percent, zatiaľ čo v Afrike najmenej, a to len 43 percent.

Rýchly presun z vidieka do mesta


To by sa však malo podľa DESA zmeniť, keďže do roku 2050 odhaduje, že len India, Čína a Nigéria budú predstavovať 35 percent z celkového odhadovaného svetového nárastu mestskej populácie. Predpokladá sa, že o vyše tri desaťročia neskôr bude mať India 416 miliónov nových obyvateľov miest, Čína 255 miliónov a Nigéria 189 miliónov.

Odporúčame:
Odborníci poradia rodičom, ako naučiť dieťa čítať s porozumením

Zvyšovaniu počtu obyvateľov sa budú prispôsobovať aj samotné mestá a na svete sa začne objavovať čoraz viac megamiest. To bude následkom rýchleho presunu obyvateľstva z vidieckych oblastí do mestských. Do roku 2030 by malo byť na svete 43 megamiest s počtom obyvateľov nad 10 miliónov.

V súčasnosti je to pritom o desať menej. Okolo roku 2028 sa podľa odhadov indické Dillí stane najväčšou metropolitnou oblasťou na svete a vystrieda tak japonské Veľké Tokio, kde v súčasnosti žije 37 miliónov ľudí.

Nízka pôrodnosť a emigrácia


Nie všetky mestá však zaznamenajú rast. DESA vo svojej správe spomína napríklad japonské Nagasaki či juhokórejský Pusan, ktoré v rokoch 2000 - 2018 zaznamenali pokles obyvateľstva. Podobná situácia je však aj v niektorých štátoch východnej Európy ako Poľsko, Rumunsko, Rusko či Ukrajina.

Odporúčame:
Nepálskemu šerpovi sa podarilo prekonať svetový rekord v počte výstupov na Mount Everest

Faktormi úbytku obyvateľstva sú napríklad nízka pôrodnosť či emigrácia. Predpokladá sa však, že do roku 2030 zaznamená pokles obyvateľstva menej miest, ako v predošlých dvoch desaťročiach.

Vidiecka populácia sveta od roku 1950 zaznamenala nárast a v najbližších rokoch sa očakáva, že dosiahne svoj vrchol. Na vidieku žije v súčasnosti takmer 3,4 miliardy obyvateľov sveta, z ktorých takmer 90 percent žije v Afrike a Ázii, a predpokladá sa, že ich počet ešte pomaly narastie. Do roku 2050 však následne klesne na 3,1 miliardy. Informácie pochádzajú z webstránok edition.cnn.com a www.un.org.

Viac k témam: mesto, obyvateľstvo, OSN Organizácia spojených národov, vidiek
Zdroj: Webnoviny.sk - Svet čaká rast megamiest, tvrdí správa OSN a hovorí o zvýšení mestského obyvateľstva v roku 2050 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.