Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  8,5 °C
Mimoriadne správy

Čo by ste mali zohľadňovať pri výbere a kúpe bytu?

 Seocentrum  23. marec 2021  150
Čo by ste mali zohľadňovať pri výbere a kúpe bytu?

Aj keď pandémia koronavírusu nás stále výrazne obmedzuje, možno budete prekvapení, ale realitný trh pandémia vôbec nezasiahla. Ak si plánujete kúpiť nové bývanie v meste v paneláku, nepotešíme vás, ceny stále stúpajú. Spôsobuje to veľký dopyt a nedostatočná ponuka.


Ak si teda plánujete vyberať a kupovať byt, čo by ste pri výbere mali zohľadňovať?


Je rekonštruovaný, alebo je v pôvodnom stave?


Pri výbere bytu by ste mali zohľadňovať aj to, či je byt rekonštruovaný, alebo je v pôvodnom stave. Každý má iné predstavy. Niekto si nevie predstaviť byt v pôvodnom stave bez murovaného jadra, s tapetami a starými podlahami a radšej si kúpi prerobený byt. Niekto si zase nevie predstaviť prerobený byt a radšej si ho chce prerobiť podľa svojich predstáv.


Ak teda chcete kúpiť pekný byt, s ktorým budete spokojní, zvážte, či chcete rekonštruovaný, alebo v pôvodnom stave. Na základe vášho rozhodnutia potom vyberajte z ponuky.


V byte oceníte predovšetkým vymenené okná a v mnohých prípadoch aj prítomnosť zvukovej izolácie, nakoľko väčšina bytov v ponuke realitných kancelárií je v starších panelákoch.


Aká je občianska vybavenosť?


Pri výbere treba zohľadniť aj občiansku vybavenosť. Uprednostňujte byty v panelákoch, ktoré majú v blízkosti potraviny, poštu a predovšetkým školu, či materskú školu. Takto budete mať všetko po ruke, aj pre prípad, že budete potrebovať niečo narýchlo vybaviť, či kúpiť.


Každý bytový dom má správcu a v prípade nespokojnosti majú možnosť navrhnúť okamžitú výmenu správcu bytového domu. Od predávajúceho sa môžete informovať, kto spravuje konkrétny bytový dom, v ktorom ste sa rozhodli vybrať si nový byt.


Koľko izbový je byt?


Samozrejmosťou je aj výber bytu podľa izieb. Najčastejšie je záujem o 2-izbové a 3-izbové byty. Vo väčších mestách sú to ale práve 2-izbové byty.


Pri výbere bytu si všímajte aj orientáciu izieb na svetové strany.


Zdroj obrázka: Autor:  fizkes / Shutterstock.com