Utorok, 23. apríl 2024
Oblačno  7,4 °C
Mimoriadne správy

Americká armáda vyslala do vesmíru svoj záhadný raketoplán, otestuje bezdrôtový prenos energie

 Webnoviny  18. máj 2020  261  
Americká armáda vyslala do vesmíru svoj záhadný raketoplán, otestuje bezdrôtový prenos energie

18.5.2020 (Webnoviny.sk) - Americké vojenské letectvo úspešne vyslalo do vesmíru na ďalšiu tajnú misiu svoj vesmírny raketoplán X-37B. Na obežnú dráhu ho v nedeľu z Mysu Canaveral vyniesla raketa Atlas 5. Stroj známy aj ako Orbital Test Vehicle (OTV) na obežnej dráhe vypustí satelit a vykoná viacero experimentov vrátane testovania technológie bezdrôtového prenosu energie a vplyvu radiácie na semená a ďalšie materiály. Je to už šiesta misia X-37B, píše spravodajský portál BBC.

Raketa niesla odkaz osobám zasiahnutým pandémiou


Víkendový štart bol venovaný pracovníkom v prvej línii a osobám, ktoré postihla pandémia. Raketa mala na kryte nákladu pre nich napísaný odkaz.

Program súvisiaci s X-37B, ktorý začal v roku 1999, je utajený a je o ňom známych málo informácií.

Stroj, ktorý postavil Boeing, pripomína menšiu verziu už nepoužívaných raketoplánov amerického vesmírneho programu, je deväť metrov dlhý, ťažký takmer päť ton a má rozpätie 4,5 metra.

Je poháňaný solárnymi panelmi


Na obežnej dráhe ho poháňajú solárne panely a dokáže pristáť na pristávacej dráhe, podobne ako spomínané raketoplány.

Po prvý raz X-37B letel do vesmíru v apríli 2010 a vrátil sa po ôsmich mesiacoch. Naposledy sa raketoplán vrátil v októbri 2019, po tom, čo na obežnej dráhe strávil 780 dní.

Dĺžka súčasnej misie, ktorá obsiahne viac experimentov ako predošlé, nie je známa.

Viac k témam: experiment, vesmírny program, vesmírny raketoplán
Zdroj: Webnoviny.sk - Americká armáda vyslala do vesmíru svoj záhadný raketoplán, otestuje bezdrôtový prenos energie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.