Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Na čo sa používa a ako funguje potenciometer?

 PlaCla  12. október 2020  5113  
Na čo sa používa a ako funguje potenciometer?

Ak ste sa v škole učili o elektrickom prúde a napätí, možno ste počuli o potenciometri. Ide o celkom jednoduchú súčiastku, ktorú aj napriek tomu veľa ľudí nepozná a často ani nevie, že potenciometer v rôznej podobe využívajú takmer každý deň. Čo vlastne ten potenciometer je a ako funguje?


Samozrejme potenciometer je vcelku základnou súčiastkou, preto by bolo dobré aspoň trošku vedieť, ako približne potenciometer funguje, ako vyzerá a podobne. Na pochopenie potenciometra vám stačí základné vzdelanie. Určite nejde o žiadnu komplexnú súčiastku o ktorej ste v živote nepočuli. Čo je to vlastne ten potenciometer?


Čo je to potenciometer?


Potenciometer je definovaný ako troj vývodový variabilný odpor, v ktorom sa odpor manuálne mení tak, aby sa reguloval tok elektrického prúdu. Potenciometer funguje ako nastaviteľný delič napätia. Potenciometer je pasívny elektronický komponent. Potenciometre fungujú na princípe, že menia polohu posuvného kontaktu cez odpor. Skrátene povedané odoberá sa napätie len z určitej časti odporu, ktorým preteká elektrický prúd. Používa sa na časté ovládacie funkcie napríklad ako prvok regulácie hlasitosti, jasu a podobne. Má zložitejšiu a zakrytovanú konštrukciu. Potenciometre sa delia na niekoľko skupín. Základné sú dva typy potenciometrov a to posuvné a otočné. Vďaka jednoduchému upevneniu sú otočné potenciometre najbežnejšie používanými potenciometrami. Využitie má najmä pri regulácií zvuku, jasu a ďalších podobných možnostiach.


Podľa vyhotovenia odporovej dráhy sa potenciometre delia na drôtové a vrstvové. Na základné pochopenie vám stačia tieto informácie. Bolo by dobré vedieť najmä to, kde sa potenciometre dokážu použiť a na akom princípe fungujú. Ak máte radšej modernejšie technológie existujú aj digitálne potenciometre. Mechanické potenciometre majú totižto niektoré problémy. Kvôli častým problémom sa mechanické potenciometre Často nepoužívajú v aplikáciách. Práve preto sa používajú digitálne potenciometre. Digitálne potenciometre majú množstvo výhod. Medzi hlavné patrí napríklad vyššia spoľahlivosť, vysoká presnosť, zanedbateľný posun odporu a hlavne neobsahuje žiadnu pohyblivú časť. Digitálny potenciometer je preto vhodný na akékoľvek použitie úplne kdekoľvek. Netreba sa obávať ani otrasov, vlhkosti, vibrácií a podobným problémom. Netreba sa však obávať ani obyčajných potenciometrov, pretože budú spĺňať úplne rovnakú funkciu, ako digitálne potenciometre.


Využitie potenciometra


Potenciometer sa využíva najmä pri osvetlení, na ovládanie hlasitosti, jasu a ďalších možnostiach v technike, ale aj v domácnosti. Využíva sa samozrejme aj v elektrických obvodoch a vo veľkých halách na reguláciu rôznych systémov.


Neváhajte a nakúpte si potenciometer aj vy!