Piatok, 29. marec 2024
Zamračené  14 °C
Mimoriadne správy

Loď Čandraján-2 sa dostala na obežnú dráhu Mesiaca, rover má na povrchu skúmať zatienené krátery

 Webnoviny  20. august 2019  376  
Loď Čandraján-2 sa dostala na obežnú dráhu Mesiaca, rover má na povrchu skúmať zatienené krátery

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - Bezpilotná vesmírna loď, ktorú India vypustila 22. júla, sa dostala na obežnú dráhu Mesiaca. Indická vesmírna agentúra (ISRO) v utorok informovala, že Čandraján-2, čo v sanskrite znamená "mesačná kozmická loď", bude obiehať okolo Mesiaca, kým sa nedostane na vzdialenosť približne 100 kilometrov od jeho povrchu.

Prvé pristátie Indie na Mesiaci


Následne sa od lode oddelí pristávací modul, ktorý sa pokúsi o prvé pristátie Indie na Mesiaci. To je naplánované na 7. septembra na relatívne rovnom povrchu medzi dvoma krátermi v oblasti južného pólu. Pravdepodobnosť úspešného pristátia podľa šéfa ISRO K. Sivana odhadujú iba na 37 percent.

Pristávací modul by mal vypustiť rover, ktorý sa bude po mesačnom povrchu pohybovať 14 pozemských dní. Skúmať bude trvalo zatienené krátery, o ktorých vedci predpokladajú, že obsahujú 100 miliónov ton vody.

Prítomnosť vody potvrdila predchádzajúca indická misia na Mesiac. Podľa vedcov môžu zásoby vody a minerálov urobiť z Mesiaca zastávku pred ďalšími cestami do vesmíru.

Ľudská misia na Mars


Dáta získané misiou Čandraján-2 použijú podľa Sivana aj pre misiu Artemis amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), v rámci ktorej chcú do roku 2024 vyslať na Mesiac astronautov, aby pripravili podmienky pre ľudskú misiu na Mars.

Prvá indická lunárna misia, Čandraján-1, sa v roku 2008 dostala na obežnú dráhu a pomohla potvrdiť prítomnosť vody.

Ak bude misia Čandraján-2 úspešná, India sa po Spojených štátoch, Rusku a Číne stane iba štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. India zároveň plánuje do roku 2022 poslať do vesmíru ľudí.

Viac k témam: Indická vesmírna agentúra ISRO, Mesiac, sonda Čandraján-2, vesmírna sonda
Zdroj: Webnoviny.sk - Loď Čandraján-2 sa dostala na obežnú dráhu Mesiaca, rover má na povrchu skúmať zatienené krátery © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.