Štvrtok, 23. január 2020
Slnečno  0,8 °C
Mimoriadne správy

Vedci z NASA zhadzujú do ľadu v Grónsku sondy, chcú zistiť ako dochádza k jeho miznutiu

 Webnoviny  15. august 2019  75
Vedci z NASA zhadzujú do ľadu v Grónsku sondy, chcú zistiť ako dochádza k jeho miznutiu

15.8.2019 (Webnoviny.sk) - Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) križujú Grónsko počas misie, ktorej cieľom je sledovať topiaci sa ľad.

Ten sa v Grónsku za posledné desaťročie topí rýchlejšie a počas tohtoročného leta zaznamenali dve z najväčších topení sa ľadu od roku 2012.

Hlavným vinníkom je globálne otepľovanie, avšak vedci chcú zistiť, ako sa to deje. Teplejší vzduch ako aj teplejšia voda odkrajujú z Grónska, keď počas leta zmiznú denne miliardy ton ľadu.

Tím vedcov a inžinierov na palube výskumného lietadla zhadzuje tento týždeň do ľadu sondy, aby zistili, čo je toho hlavnou príčinou.

Ak voda zohráva väčšiu úlohu, ako si vedci mysleli, môže to znamenať, že hladiny oceánov budú stúpať rýchlejšie, ako sa očakáva.

Viac k témam: globálne otepľovanie, ľadovec, topenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci z NASA zhadzujú do ľadu v Grónsku sondy, chcú zistiť ako dochádza k jeho miznutiu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.