Sobota, 23. november 2024
Mimoriadne správy

Drevo, alebo pelety? Poradíme vám, čím kúriť

 Seocentrum  10. december 2022  1466  
Drevo, alebo pelety? Poradíme vám, čím kúriť

Vykúriť dom nie je v dnešnej dobe lacná záležitosť a človek ťažko hľadá, kde by ušetril. Dlhodobo najvýhodnejšie je kúrenie pevnými palivami. Nie každý chce však tráviť čas rúbaním dreva. Našťastie, už niekoľko rokov existuje aj jednoduchšie riešenie – drevené pelety.


Drevo patrí od nepamäti k dostupným palivám a kotol na drevo je v domácnostiach stále veľmi obľúbený zdroj tepla. Pokojne poslúži ako hlavný zdroj vykurovania a je nepostrádateľný napríklad v obciach, kde nie je plynofikácia. Kotly na drevo sú vhodné aj pre ľudí, ktorí majú vlastný pozemok s lesom alebo dobrý prístup k palivu – od obce, susedov a podobne.


Priložte ruku k dielu


Pri vykurovaní drevom sa nikdy nevyhnete ručnej príprave. Ak budete chcieť manuálnej práci uniknúť, počítajte s peniazmi navyše. Rozdiel v cene urobí rezanie na menšie polená, skladanie, doprava a aj potrebný čas na dokonalé vyschnutie. Drevo, ktorým chcete kúriť, totiž nesmie mať väčšiu vlhkosť než 20 %. Na počiatočné rýchlejšie rozhorenie je vhodnejšie mäkké drevo ihličnatých stromov. Na tvrdom dreve, naopak, oceníte, že dlhšie a stabilnejšie horí.



Uľahčite si prikladanie


Ak máte vhodne pripravené palivo, kúrenie v modernom kotli na drevo je hračka. Vec, ktorá dokáže výrazne uľahčiť prikladanie je veľká násypná šachta, pretože do kotla môžete pridávať aj väčšie kusy dreva. Ak máte dokonca kotol na drevo so zásobníkom, nebudete musieť tak často prikladať.


Výrobcovia prichádzajú s viacerými vylepšeniami, ktoré naozaj zjednodušia prácu. „Zákazníkom odporúčame splyňovacie kotly, pretože sú výrazne efektívnejšie,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP. „Odťahový ventilátor, ktorý je v kotli nainštalovaný, automaticky reguluje priebeh vykurovania podľa nastavenej teploty. Podporuje aj jednoduchšie a rýchlejšie rozkúrenie,“ dodáva.


Aj keď sa do kotla musí pravidelne ručne prikladať, ďalšie činnosti už vykoná elektronika. A to inteligentná riadiaca jednotka, ktorá všetko ovláda. Na prehľadnom dotykovom displeji vidíte potrebné nastavenia.


Moderné ovládanie šetrí čas


Kotol od OPOP môžete dokonca pripojiť k domácej Wi-Fi sieti a následne sledovať parametre vykurovania v aplikácii na mobile. Uvidíte nielen nastavené teploty, ale aj oznámenie, kedy treba priložiť. Signalizácia dohorenia paliva sa zobrazuje v aplikácii a aj na displeji kotla. Vďaka tomu už nikdy nezabudnete doplniť drevo a ani nepôjdete zbytočne do kotolne.


S peletami ľahko a automaticky


V porovnaní s drevom umožňujú pelety výrazne vyššiu automatizáciu. Vďaka jednotnej veľkosti a tvaru si s nimi dokáže peletový kotol poradiť sám, takže nepotrebuje asistenciu človeka. Len čo je v zásobníku automatického kotla dostatok paliva, dokáže plynule udržiavať nastavenú teplotu. Kotol samočinne dopravuje pelety na rošt horáka v potrebnom množstve a v správny čas. Kúrenie spustíte len stlačením tlačidla. Môžete preto zabudnúť na zápalky a rozkurovanie ohňa. Pelety sa rozhoria samy počas pár minút vďaka zapaľovacej patróne.



Ak kotol pripojíte k internetu, môžete spustiť kúrenie aj na diaľku. „K našim automatickým kotlom Biopel mini dodávame aplikáciu eModul, v ktorej môžete meniť aj požadovanú teplotu v miestnostiach,“ dopĺňa Ing. Roman Boczek z OPOP. „Majiteľ si jednoducho stiahne aplikáciu do mobilu alebo ovláda kúrenie cez počítač. Samozrejme, teplota sa dá nastavovať aj cez izbové termostaty alebo hlavice na radiátoroch,“ vysvetľuje.


Palivo na týždeň aj na rok


Jediné, o čo sa musí majiteľ peletového kotla pravidelne starať, je dopĺňanie peliet do zásobníka. Čím väčší zásobník si zadovážite, tým dlhší čas nemusíte ísť do kotolne. Vykurovanie tak obvykle funguje automaticky päť až sedem dní.



Nechcete sa o palivo starať celú vykurovaciu sezónu? Ak máte dosť priestoru, môžete si obstarať externý zásobník alebo silo a máte to vybavené. V rodinnom dome sa za rok prekúri priemerne okolo päť ton peliet.


Skladovanie peliet nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky, stačí ich uložiť na suché miesto. Nakúpite ich buď voľne sypané, alebo uložené v 15-kilogramových vreciach, z ktorých ich podľa potreby presypávate do zásobníka. Na rozdiel od dreva majú pelety už z výroby ideálnu vlhkosť, takže ich môžete hneď používať. Za jednoduchšiu manipuláciu si však v porovnaní s palivovým drevom priplatíte.


Zdroj fotiek: Shuterstock, OPOP