Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Čo sú osciloskopy?

 PlaCla  23. november 2022  257  
Čo sú osciloskopy?

Osciloskopy sú cenným nástrojom pre inžinierov a vedcov. Umožňujú zaznamenávať elektrický signál na obrazovke v priebehu času, takže môžete vidieť, ako sa mení v priebehu sekúnd, minút alebo dokonca hodín. Osciloskopy tak odhaľujú skryté vzory a problémy v obvodoch, ktoré by bolo inak ťažké nájsť.


Osciloskopy umožňujú sledovať elektrický signál na obrazovke v priebehu času.


O osciloskopoch ste už pravdepodobne počuli. Je to zariadenie, ktoré meria napätie v priebehu času. Osciloskop možno použiť na kontrolu časovania a amplitúdy signálov v elektrických obvodoch. Má obrazovku s pohyblivou značkou, ktorá zobrazuje napätie v čase. Osciloskop možno použiť aj na kontrolu trvania signálov!


Väčšina osciloskopov má dva vstupy, aby sa mohli súčasne porovnávať signály z rôznych miest obvodu.


Vstupy osciloskopu sa často označujú ako "CH1" a "CH2" alebo "A" a "B". Osciloskop môže merať signály z dvoch rôznych miest súčasne, takže môžete porovnávať signály z dvoch rôznych miest obvodu. To môže byť veľmi užitočné pri riešení problémov s obvodmi, ktoré majú veľa častí, ako napríklad obvod mikrokontroléra s LCD displejom.


Pomocou osciloskopu môžete skontrolovať, či dva signály nie sú navzájom synchronizované alebo či majú blízku amplitúdu (napätie). Ak sú príliš blízko pri sebe, budú sa navzájom rušiť (miešať), keď ich prepojíte vodičmi alebo káblami.


Môžete si tiež zaobstarať osciloskop USB, ktorý spolupracuje so softvérom v počítači.


Môžete si tiež zaobstarať osciloskop USB, ktorý funguje so softvérom v počítači. Tento typ osciloskopu zvyčajne používajú začiatočníci a hobbyisti, ktorí sa chcú dozvedieť viac o elektronike a elektrotechnike.


Tento typ osciloskopu USB má zvyčajne malú šírku pásma, čo znamená, že nedokáže spracovať vysokofrekvenčné signály. Nie sú tiež veľmi stabilné ani presné, takže ich budete chcieť používať ako vzdelávací nástroj pri učení sa, ako fungujú obvody.


Osou Y na obrazovke osciloskopu je napätie, zatiaľ čo osou X je čas.


Základnou mierou napätia signálu sú volty (V). Napríklad signál 1 volt sa rovná 1 voltu.


Os X na obrazovke osciloskopu predstavuje čas. Ukazuje tiež, ako rýchlo alebo pomaly sa mení napätie v priebehu času.


Ak používate digitálny osciloskop, na osi Y môžete zobraziť, koľko bitov sa odošle za sekundu (baud) a či je parita - informácie, ktoré poskytujú prehľad o tom, ako dobre počítač komunikuje s inými zariadeniami.


Ak pracujete s viacerými signálmi, môžete pomocou displeja zistiť, či nie sú navzájom synchronizované.


Ak pracujete s viacerými signálmi, môžete pomocou displeja zistiť, či nie sú navzájom synchronizované.


Ak majú dva signály rovnakú amplitúdu a čas, ale rozdielne fázy, zobrazia sa na samostatných kanáloch displeja osciloskopu (pozri obrázok nižšie).


Osciloskopy umožňujú kontrolovať čas a amplitúdu signálov v elektrických obvodoch.


Aké to má dôsledky? Osciloskopy sú mimoriadne užitočné na kontrolu časovania a amplitúdy elektrických signálov. Môžu sa používať na meranie napätia a prúdu, frekvencie a dokonca aj digitálnych signálov. Treba však vedieť, že existujú rôzne typy osciloskopov na rôzne účely. Napríklad:  • Analógovo-digitálny hybridný osciloskop je určený na súčasné meranie analógových a digitálnych signálov.

  • Analyzátor signálu sa zvyčajne používa pri aplikáciách s vyššou šírkou pásma, ako je bezdrôtová komunikácia.


Teraz, keď už viete, ako osciloskopy fungujú a na čo sa používajú, choďte von a urobte niečo úžasné!


TME dodáva osciloskopy po celom svete


Spoločnosť TME je popredným distribútorom osciloskopov a iných elektronických komponentov s celosvetovou pôsobnosťou, ktorý uspokojí zákazníkov kdekoľvek na svete. Celú kolekciu viac ako 300 osciloskopov si môžete pozrieť tu: https://www.tme.eu/sk/katalog/digitalne-osciloskopy_112665/


Trochu histórie o spoločnosti TME - vznikla na začiatku 20. storočia v malom mestečku v Európe, v Lodži. Zakladateľ Zbigniew Kuczynski začal predávať elektronické súčiastky vo veľmi malom prívese. Neskôr sa k nemu pripojil jeho brat, ktorý sa stal riaditeľom spoločnosti TME, ktorá pokračovala v raste a používala logo v tvare písmena V, ktoré symbolizuje Viktóriu, znak, ktorý mal pre Poliakov v období transformácie veľký význam. Po čase začali otvárať ďalšie obchody, napríklad na ulici Sienkiewicza, a začali zamestnávať viac ľudí, pričom ich obchod rýchlo rástol. V súčasnosti je spoločnosť TME popredným distribútorom elektronických súčiastok a zamestnáva viac ako 1 000 zamestnancov v kanceláriách, logistike a dokonca aj v pobočkách po celom svete. V súčasnosti zásobuje tisíce spoločností v 133 krajinách a denne odošle viac ako 3 000 balíkov.


Spoločnosť TME ponúka komplexný sortiment viac ako 300 osciloskopov, z ktorých si môžete vybrať, vrátane štandardných a zákazníckych možností, ktoré spĺňajú špecifické potreby svojich zákazníkov. Okrem širokého výberu osciloskopov ponúkajú aj celý rad ďalších produktov a služieb, ktoré podporujú používanie osciloskopov, ako napríklad montáž káblov a ukončovacie služby. Ak hľadáte osciloskop, tím odborníkov vám pomôže vybrať ten správny osciloskop pre vašu aplikáciu a ich globálna logistická sieť zabezpečí rýchle dodanie, nech ste kdekoľvek.


Kvalita osciloskopov je potrebná z rôznych dôvodov, preto tím TME inicioval dodávanie osciloskopov najvyššej kvality spotrebiteľom na celom svete. Ich produkty, nielen osciloskopy, sú vyrábané podľa najvyšších štandardov kvality a sú podporené ich záväzkom k spokojnosti zákazníkov.


Zhrnutie


Osciloskopy sú vynikajúcim nástrojom na kontrolu návrhu obvodu a riešenie problémov. Ak potrebujete merať signály s veľmi nízkou alebo veľmi vysokou amplitúdou, najlepším riešením môže byť osciloskop. Nezabudnite však, že osciloskop vám nepovie, aký výkon zariadenie využíva alebo aký typ šumu je prítomný vo výstupnom signáli!