Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
SYDNEY 15. apríla (WebNoviny.sk) - Masívne blednutie Veľkej koralovej bariéry pri severovýchodnom pobreží Austrálie by mohlo tomuto regiónu spôsobiť odliv jedného milióna návštevníkov ročne, čo predstavuje jednu miliardu austrálskych dolárov zo ziskov z cestovného ruchu. Vyhlásila to nezávislá výskumná organizácia Climate Council.
Odporúčame:
Krv varana komodského obsahuje látku s antibiotickými účinkami
Úbytok návštevníkov by ohrozil 10 000 pracovných miest. Následkom klimatických zmien totiž dochádza k otepľovaniu morského dna, čo spôsobuje aj blednutie koralov, približuje agentúra DPA.
"Počas nasledujúcich dvoch až troch desaťročí bude tento úkaz ešte častejší, s katastrofálnym dosahom na stav koralov a ekonomiku Austrálie," uvádza výskumná organizácia.
Veľká koralová bariéra, zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je jednou z najväčších turistických atrakcií Austrálie. Koralové pásmo momentálne ročne generuje zisk sedem miliárd austrálskych dolárov a zabezpečuje zamestnanie pre 70.000 Austrálčanov v sektoroch, ako je cestovný ruch, tvrdia experti.
Veľká koralová bariéra - najväčšia koralová štruktúra na svete - vlani zaznamenala najintenzívnejšie blednutie vo svojej histórii. Vybledlo až 90 percent jej rozlohy a vyše 20 percent jej koralov odumrelo.
Viac k témam: Austrália, Veľká koralová bariéra
Zdroj: Webnoviny.sk - Blednutie koralov pripraví Austráliu o milión návštevníkov ročne © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Nový druh garnáta pomenovali po skupine Pink Floyd, dokáže vydať ohromný zvukNasledujúci článok
Odborníci z Univerzity Komenského spolupracujú na vývoji HIV vakcíny