Pondelok, 25. november 2024
Mimoriadne správy
- Výbuch granátu na domácej party zabil 25-ročného mladíka
- Trump sa za ministerku poľnohospodárstva chystá vymenovať Rollinsovú
- Ukrajinci mali britskými raketami Storm Shadow zabiť 500 Severokórejčanov a ruského generála
- Rumunsko si volí nového prezidenta, šancu dostať sa do druhého kola má pravicový nacionalista aj úradujúci ľavicový premiér
- Českí meteorológovia varujú pred silným vetrom, môže poškodiť stromy či skomplikovať dopravu
- aktualizované 3. októbra, 13:02
ŠTOKHOLM 3. októbra (WebNoviyn.sk) - Nobelovu cenu za fyziku získali tento rok Rainer Weiss, Barry C. Barish a Kipom S. Thorne za rozhodujúci prínos detektoru LIGO a za pozorovanie gravitačných vĺn. Laureáti okrem ceny dostanú spoločne deväť miliónov švédskych korún (v prepočte takmer 937-tisíc eur), z toho polovica pripadne Weissovi a druhú si rozdelia Barish a Thorne.
Odporúčame:
Aktualizované: Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali Američania
Zariadenie Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) nachádzajúce sa v USA je projektom vyše tisícky vedcov z viac ako 20 krajín sveta, ktorí na ňom pracujú takmer 50 rokov. Rainer Weiss a Kip S. Thorne sa podieľali na vzniku detektora a Barry C. Barish zase stál za jeho dokončením.
Pomocou dvoch laserových interferometrov LIGO vedci po prvý raz spozorovali gravitačné vlny 14. septembra 2015. Spozorované vlny pochádzali z kolízie dvoch čiernych dier vzdialených 1,3 miliardy svetelných rokov od Zeme.
Gravitačné vlny, ktorých existenciu predpokladal už Albert Einstein vo svojej Všeobecnej teórii relativity, sa šíria rýchlosťou svetla a vznikajú vždy pri zrýchlení hmoty, ako napríklad, keď okolo seba rotujú dve čierne diery. Ich objav predstavuje nový spôsob skúmania vesmíru a je priamym svedectvom narušenia časopriestoru.
Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.
Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za fyziku
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Vyhlásili laureátov Nobelovej ceny za fyziku © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Aktualizované: Nobelovu cenu za chémiu udelili za vývoj kryo-elektrónovej mikroskopieNasledujúci článok
Aktualizované: Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali Američania