Pondelok, 25. november 2024
Mimoriadne správy

Aktualizované: Nobelovu cenu za chémiu udelili za vývoj kryo-elektrónovej mikroskopie

 Webnoviny   4. október 2017  380  
Aktualizované: Nobelovu cenu za chémiu udelili za vývoj kryo-elektrónovej mikroskopie


  • aktualizované 4. októbra, 14:06


ŠTOKHOLM 4. októbra (WebNoviny.sk) - Nobelovu cenu za chémiu získali tento rok Jacques Dubouchet, Joachim Frank a Richard Henderson za vývoj kryo-elektrónovej mikroskopie na určenie štruktúry biomolekúl v roztoku vo vysokom rozlíšení. Technológia zjednodušuje a zároveň vylepšuje zobrazenie biomolekúl takmer až na úroveň atómov.

Odporúčame:
Aktualizované: Vyhlásili laureátov Nobelovej ceny za fyziku

Pri kryo-elektrónovej mikroskopii vedci skúmajú biomolekuly zamrazené počas pohybu, vďaka čomu dokážu vizualizovať procesy, ktoré sa inými metódami nepodarilo zaznamenať. Táto technológia je dôležitá napríklad pri vývoji nových liečiv.

Elektrónové mikroskopy vedci dlho používali na skúmanie neživej hmoty, pretože elektrónový lúč zničí biologický materiál. Škót Richard Henderson pôsobiaci na univerzite v anglickom Cambridgei však v roku 1990 vytvoril pomocou elektrónového mikroskopu trojrozmernú snímku proteínu na molekulárnej úrovni, čím dokázal potenciál tejto technológie aj v oblasti živej hmoty.

Všeobecnú použiteľnosť technológie zaviedol nemecký rodák Joachim Frank pôsobiaci na Kolumbijskej univerzite, keď v rokoch 1975 až 1986 vyvinul metódu spracovania dvojrozmerných obrazov, ktorých analýzou a zlúčením vytvoril ostré trojrozmerné štruktúry.

Švajčiar Jacques Dubochet z univerzity v Lausanne pri mikroskopii používal vodu. Tá sa však vo vákuu elektrónového mikroskopu vyparila, čo viedlo ku kolapsu molekúl. Na začiatku 80. rokov minulého storočia sa mu podarilo uspieť so zachovaním biomolekúl, keď vodu prudko zmrazil.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.

 



Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za chémiu
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Nobelovu cenu za chémiu udelili za vývoj kryo-elektrónovej mikroskopie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.