Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Ako predĺžiť životnosť svojho auta?

 Seocentrum  21. máj 2021  159
Ako predĺžiť životnosť svojho auta?

Hrdza je niečo, s čím sa skôr, či neskôr bude musieť zmieriť každý majiteľ automobilu. Hlavne podvozok auta je vystavovaný rôznym nepriaznivým vplyvom a tak to „schytáva“ najviac. Čo sa karosérie týka, najväčšia pravdepodobnosť výskytu hrdze sú kraje blatníkov.


Nedajte hrdzi šancu


Raz to takmer určite príde. Tam niekde v rohu blatníku sa objaví malý hrdzavý fliačik. Nie je to nič prekvapivé, je to oblasť na karosérii, ktorá je najviac ohrozená malými kamienkami, či inými nečistotami. Ošetriť hrdzavejúcu časť a následne ju nalakovať do pôvodnej farby, aby nebolo vidno rozdiel, by vás však stálo celkom značnú sumu v pomere k tomu, že môže ísť o naozaj maličkú časť karosérie, ktorú treba ošetriť.


Lepším riešením je hrdzaveniu krajov blatníkov predchádzať. Jednoduchým riešením (čo sa montáže týka), ktoré naviac nezaťaží váš rozpočet, sú plastové lemy blatníkov. V ponuke výrobcov nájdete presne tvarované lemy pre každý model automobilu. Nech máte akékoľvek auto, určite nájdete také lemy, ktoré sadnú ako uliate. Naviac sú vybavené gumovým tesnením, ktoré zabraňuje, aby sa voda a rôzne nečistoty dostali pod lem, kde by mohli narobiť ešte viac škody.


Ak si dáte záležať pri výbere, okrem ochrany vášho vozidla môžu lemy pôsobiť aj ako skvelý estetický prvok.


Motor ako nový


Asi neexistuje majiteľ vozidla, ktorý by si neželal, aby po estetickej stránke jeho auto vyzeralo dlho ako nové. Avšak až pri technických problémoch s motorom začínajú skutočné starosti.


S pribúdajúcimi kilometrami zákonite narastá intenzita návštev servisu. Čo však robiť v prípade, že kvôli závadám na motore musíte navštevovať autoservis neúmerne často? Alebo ak váš motor kompletne vypovie službu nejakým závažným poškodením? Ešteže existuje repas motora.


Pri repase je motor kompletne rozobraný do najmenšej súčiastky. Všetky súčasti sa skontrolujú, opravia, prípadne vymenia a následne sa motor opäť zloží. Zdá sa vám to ako časovo veľmi náročný proces? Máte pravdu. Preto veľa firiem zaoberajúcich sa repasovaním motorov funguje na princípe, pri ktorom im váš poškodený motor odovzdáte a oni vám ho vymenia za rovnaký repasovaný, ktorý majú skladom. Nemusíte teda čakať na repas vášho starého motora, ale rovno získate už repasovanú náhradu, ktorá vám poslúži ďalšie desiatky až stovky tisíc kilometrov.


Zdroj obrázka: Autor: CrizzyStudio / Shutterstock.com