Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Čínsky rover Ču-žung zišiel z pristávacej platformy na povrch Marsu a začal prieskum terénu

 Webnoviny  22. máj 2021  95
Čínsky rover Ču-žung zišiel z pristávacej platformy na povrch Marsu a začal prieskum terénu

22.5.2021 (Webnoviny.sk) - Prvý čínsky rover na Marse zišiel zo svojej pristávacej platformy na povrch planéty. V sobotu to oznámila Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) s tým, že šesťkolesový robot Ču-žung sa dotkol marťanskej pôdy o 10:40 pekinského času (4:40 stredoeurópskeho letného času).

Čína so svojou vesmírnou sondou na Marse pristála minulý týždeň v sobotu. Stala sa tak druhou krajinou po Spojených štátoch, ktorej sa to úspešne podarilo.

Stroj má radar na hľadanie vody


Čínski vedci dúfajú, že rover bude na planine Utopia Planitia, kde pristál, fungovať najmenej 90 marťanských dní. Ču-žung, ktorý váži zhruba 240 kilogramov, bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu.

Prístroje na jeho palube dokážu posudzovať zloženie miestnych skál či počasie na planéte. Stroj má dokonca aj radar na hľadanie podzemnej vody a ľadu.

Pred tým, ako začal v sobotu s terénnym prieskumom, vykonal rover viacero diagnostických testov.

Na Marse je už americký rover


Čínsky Ču-žung pristál na Marse po tom, čo tam vo februári USA úspešne nasadili svoj rover Perseverance s malou helikoptérou Ingenuity.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) očakáva, že rover v júli nazbiera prvé vzorky, ktoré by mohli na Zem doraziť už v roku 2031.

Viac k témam: Mars, rover Ču-žung, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínsky rover Ču-žung zišiel z pristávacej platformy na povrch Marsu a začal prieskum terénu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.