Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
Zoznam nežiaducich organizácii v Rusku rozšírili o televíziu Dožď, dráždila Kremeľ aj úrady
25.7.2023 (SITA.sk) - Ruská generálna prokuratúra v utorok vyhlásila nezávislú televíziu Dožď za nežiaducu organizáciu. Toto označenie jej bráni pôsobiť v Rusku a vystavuje jej novinárov, zamestnancov a darcov potenciálnym obvineniam z trestného činu.
Prokuratúra uviedla, že televízia, ktorá je často kritická voči Kremľu, šírila extrémistický materiál a diskreditovala úrady. Dožď často urážal úrady spravodajstvom o ruskej politickej opozícii a kritikou Kremľa.
Kontroverzná anketa
Z ruských káblových televíznych systémov ho odstránili v roku 2014 po kontroverznej ankete, v ktorej sa pýtal divákov, či si myslia, že Sovietsky zväz sa mal vzdať počas obliehania Leningradu počas druhej svetovej vojny, aby zachránil životy civilistov.
Televízia potom prešla na vysielanie prostredníctvom predplatiteľskej webstránky a služby YouTube. Dožď svoju činnosť v Rusku zastavil krátko po začiatku vojny na Ukrajine. Najprv sa presunul do Lotyšska a neskôr do Holandska.
Zahraniční agenti
Rusko sa v posledných rokoch metodicky zameralo na ľudí a organizácie kritické voči Kremľu, pričom mnohých označilo za „zahraničných agentov“ a niektorých vyhlásilo za „nežiaducich“ na základe zákona z roku 2015, podľa ktorého je členstvo v „nežiaducich“ organizáciách trestným činom.
Za nežiaduce organizácie tento rok Moskva označila napríklad spravodajský web Novaja Gazeta Evropa či organizácie Svetový fond na ochranu prírody, Greenpeace a Wild Salmon Center.
Viac k témam: Kremeľ, nežiaduca organizácia, Ruská opozícia, Zahraničný agent
Zdroj: SITA.sk - Zoznam nežiaducich organizácii v Rusku rozšírili o televíziu Dožď, dráždila Kremeľ aj úrady © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Kauza Mýtnik sa blíži k verdiktu, Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie
Spoluprácu s Českou republikou je potrebné rozširovať na všetkých úrovniach, tvrdí prezident Pellegrini