Piatok, 27. november 2020
Oblačno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Zomrel známy bubeník Tony Allen, spoluzakladateľ žánru afrobeat sa dožil 79 rokov

 Webnoviny   1. máj 2020  92
Zomrel známy bubeník Tony Allen, spoluzakladateľ žánru afrobeat sa dožil 79 rokov

1.5.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 79 rokov zomrel nigérijský bubeník, spoluzakladateľ žánru afrobeat, Tony Allen. Rodák z Lagosu zomrel vo štvrtok v noci v parížskej Pompiduovej nemocnici v dôsledku aneuryzmy aorty.

Tlačovej agentúre The Associated Press to potvrdil jeho manažér Eric Trosset.

Tony Allen


Tony Oladipo Allen sa narodil 12. augusta 1940. Bubnovať začal v 60. rokoch minulého storočia a v tom čase tiež začal spolupracovať s gitaristom a skladateľom Felom Kutim. Dvojici sa pripisuje vznik afrobeatu, ktorý kombinuje gitaru, dychové nástroje a polyrytmické bubnovanie.

V 70. rokoch sa Allen s Kutiho kapelou preslávili nielen po Afrike, ale aj po Európe a Severnej Amerike. Kutiho kritika korupcie a porušovania ľudských práv dostala kapelu viackrát do problémov s nigérijskými úradmi a v roku 1978 Allen formáciu opustil, aby sa mohol sústrediť na vlastnú hudbu.

Allen vydal viacero sólových i kolaboračných albumov. Naposledy mu vyšla štúdiovka Rejoice (2020), ktorú vytvoril s už nebohým juhoafrickým trubkárom Hughom Masekelom. Bubeník spolupracoval s mnohými poprednými hudobníkmi vrátane Briana Ena, Damona Albarna z formácií Blur a Gorillaz, Paula Simonona z The Clash či Fleaho z Red Hot Chili Peppers.Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel známy bubeník Tony Allen, spoluzakladateľ žánru afrobeat sa dožil 79 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.