Streda, 29. november 2023
Slnečno  -1 °C
Mimoriadne správy

Zomrel Martti Ahtisaari, fínsky exprezident a držiteľ Nobelovej ceny za mier

 Webnoviny  16. október 2023  74  
Zomrel Martti Ahtisaari, fínsky exprezident a držiteľ Nobelovej ceny za mier

16.10.2023 (SITA.sk) - Vo veku 86 rokov zomrel bývalý fínsky prezident a držiteľ Nobelovej ceny za mier Martti Ahtisaari. Smutnú správu oznámila Iniciatíva pre krízový manažment (CMI). Podľa nadácie bude mať Ahtisaari štátny pohreb, ktorého termín oznámia neskôr.

V roku 2021 oznámili, že bývalá hlava štátu má Alzheimerovu chorobu v pokročilom štádiu.

Martti Ahtisaari


Ahtisaari, ktorý sa narodil 23. júna 1937, pomáhal dosiahnuť mierové dohody týkajúce sa stiahnutia Srbska z Kosova koncom 90. rokov, snahy Namíbie o nezávislosť v 80. rokoch a autonómie provincie Aceh v Indonézii v roku 2005. Koncom 90. rokov sa podieľal aj na mierovom procese v Severnom Írsku a bol poverený monitorovaním procesu odzbrojenia Írskej republikánskej armády (IRA). Učiteľ, z ktorého sa stal významný diplomat, bol prvým priamo zvoleným prezidentom Fínska v rokoch 1994 - 2000.

Nobelovu cenu Ahtisaari získal v roku 2008 „za jeho významné úsilie o riešenie medzinárodných konfliktov na viacerých kontinentoch a počas viac ako troch desaťročí“.Viac k témam: Bývalý prezident, Nobelova cena za mier, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - Zomrel Martti Ahtisaari, fínsky exprezident a držiteľ Nobelovej ceny za mier © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.