Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Zomrel Konštantín II., posledný grécky kráľ a bratranec Karola III. musel väčšinu života prežiť v exile

 Webnoviny  11. január 2023  176  
Zomrel Konštantín II., posledný grécky kráľ a bratranec Karola III. musel väčšinu života prežiť v exile

11.1.2023 (Webnoviny.sk) - Vo veku 82 rokov zomrel bývalý a zároveň posledný kráľ Grécka Konštantín II. Lekári zo súkromnej aténskej nemocnice potvrdili agentúre The Associated Press, že skonal v utorok po liečbe na jednotke intenzívnej starostlivosti, no neposkytli žiadne ďalšie informácie.

Kráľ s olympijským zlatom


Keď ako 23-ročný v roku 1964 nastúpil na trón ako Konštantín II., bol mladý monarcha, ktorý už mal na konte olympijské zlato za plachtenie, nesmierne populárny.

Do nasledujúceho roka však dokázal o väčšinu tejto podpory prísť v dôsledku aktívnej účasti na politických machináciách, ktoré položili vládu Georgiosa Papandreoua.

Na trón sa už nevrátil


Táto kríza, nazývaná aj Apostasia, napokon v roku 1967 viedla k vojenskému prevratu. Konštantín sa neskôr dostal do sporu s armádnymi predstaviteľmi a musel odísť do exilu.

Diktatúra v roku 1973 zrušila monarchiu a akékoľvek nádeje Konštantína, že by sa mohol vrátiť na trón, ukončilo referendum, v ktorom Gréci po návrate k demokracii v roku 1974 potvrdili zrušenie monarchie.

Jeho strýkom bol princ Filip


Konštantín sa narodil 2. júna 1940 v Aténach ako jediný syn Frederiky Hannoverskej a princa Pavla, mladšieho brata kráľa Juraja II. Gréckeho a jeho neskoršieho nástupcu. Jeho staršia sestra Žofia je manželkou bývalého španielskeho kráľa Juana Carlosa I. a grécky rodák, zosnulý britský princ Filip, manžel kráľovnej Alžbety II., bol jeho strýko.

Rodina, ktorá v Grécku vládla od roku 1863, s 12-ročnou prestávkou v rokoch 1922 - 1935, keď bola krajina republikou, pochádza z línie princa Kristiána, neskôr dánskeho kráľa Kristiána IX. zo šlezvicko-holštajnsko-sonderbursko-glücksburskej dynastie dánskej kráľovskej rodiny.

Stále sa považoval za kráľa


I keď Konštantín akceptoval, že Grécko je už republika, až do svojich posledných rokov sa štylizoval ako grécky kráľ a svoje deti označoval za princov a princezné, napriek tomu, že Grécko už neuznáva ich tituly.

Väčšinu svojho života prežil v londýnskom Hampstead Garden Suburb a bol si vraj veľmi blízky s bratrancom, súčasným britským kráľom Karolom III.

Do rodnej krajiny sa mohol prvý raz vrátiť až po 14 rokoch, keď mu v roku 1981 umožnili pricestovať na pohreb matky. Neskôr sa tam začal vracať častejšie, no jeho konflikty s tamojšou vládou pretrvávali, keďže mu v roku 1994 vtedajšia socialistická vláda odňala občianstvo a znárodnila, čo zostalo z majetku rodiny.

V roku 2002 sa mu cez Európsky súd pre ľudské práva podarilo od Grécka získať 12 miliónov eur, čo však bol len zlomok z 500 miliónov, ktoré žiadal.

Zanechal po sebe manželku, bývalú princeznú Anna-Máriu Dánsku, najmladšiu sestru dánskej kráľovnej Margaréty II., päť detí a deväť vnúčat.

Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Konštantín II., posledný grécky kráľ a bratranec Karola III. musel väčšinu života prežiť v exile © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.